Praha 9 se připojí k systému barevných parkovacích zón. Fialová znamená „zaplať“

Městská část Praha 9 se od 6. ledna 2020 plánuje zapojit do systému placených parkovacích zón. Zpoplatnění se bude týkat Libně a Vysočan, zhruba od ulice Na Rozcestí po ulici Poštovská. V dotčených lokalitách vznikne fialová zóna, kde budou moct parkovat lidé s parkovacím oprávněním i ostatní řidiči. Platit za stání se bude nepřetržitě. 

Místní obyvatelé a podnikatelé budou moci požádat o vydání parkovacího oprávnění. Žadatel s trvalým bydlištěm v Praze 9 ročně za jedno auto zaplatí 1200 korun, obyvatel starší 65 let nebo držitel průkazu ZTP, ZTP-P 360 korun. Vlastníci nemovitostí a podnikatelé v městské části uhradí sedm tisíc korun za rok za jedno vozidlo.

Pro návštěvníky dotčených lokalit bude minimální sazba deset korun za půl hodiny parkování, za první a druhou hodinu zaplatí 20 korun a za každou další započatou hodinu 30 korun. Parkovat tam budou moci maximálně 24 hodin.

Městská část spadá do třetího cenového pásma, kde maximální hodinová sazba činí 40 korun. Více lidé zaplatí v oblasti Sokolovské, Českomoravské, Balabence a Na Břehu, sdělila mluvčí Prahy 9 Marie Kurková.

Praha 9 zatím nemá od magistrátu přístup do systému, nemůže proto provádět registraci žadatelů. Nechce proto ani definitivně potvrdit termín spuštění parkovacích zón na 6. leden příštího roku.

Parkovací zóny nyní v širším centru fungují v Praze 1 až 8. Praha 5 a 6 je bude od 18. listopadu rozšiřovat, Praha 4 k rozšíření přistoupí od 2. prosince. Do systému se chce zapojit také Praha 10.

Parkování u O2 areny se prodraží 

Vysočanská radnice dále plánuje, že zvýší cenu za parkování v okolí O2 areny v době konání koncertů a dalších akcí. „Po jednání s Technickou správou komunikací víme, že pokud jí včas předáme data konání jednotlivých velkých akcí v O2 areně, lze platební automaty přenastavit. Proto si vyžádáme program na celý rok s předpokládaným počtem návštěvníků a podle toho požádáme TSK o přenastavení automatů na maximální hodinovou sazbu,“ vysvětluje mluvčí Kurková.

Plány městské části navazují na parkovací tarif, který kvůli akcím v O2 areně už před několika lety zavedlo přilehlé obchodní centrum Galerie Harfa. Řidiči při příjezdu po 16:00 mají zdarma dvě hodiny místo běžných čtyř, za každou další započatou hodinu zaplatí 100 korun.