Ceny za parkování ve Zlíně se změní. Zvýhodní řidiče, kteří odjedou do hodiny

Ve Zlíně se chystá změna cen parkování. Radní by se novými sazbami měli zabývat na konci září, platit by měly od října. Podle radnice přinese změna zvýhodnění krátkodobého parkování v centru města, čímž dojde k rychlejšímu uvolnění parkovacích ploch. V budoucnu také přibudou ulice, kde se bude za parkování platit, jako je náměstí TGM či třída T. Bati.

Motoristé parkující do 30 a 60 minut by měli mít výhodnější tarif, naopak za dlouhodobější stání si připlatí. „Cílem bude, aby si lidé mohli ve městě vyřídit potřebné záležitosti a následně uvolnili místo dalším. Nechceme, aby v centru stála auta déle, než je nezbytně nutné. Do MHD navíc dává město zhruba 140 milionů za rok jako kompenzaci veřejné služby,“ uvedl radní Michal Čížek (ANO).

Na okraji města přibydou záchytná parkoviště

S úpravou parkovného souvisí i navádění aut na volná místa pomocí navigačních tabulí, které budou informovat o kapacitě parkovišť. Všechna městská parkoviště budou osazena závorovým systémem. „Jde o přípravu nového závorového a navigačního systému. Chceme v praxi vyzkoušet, jaký bude mít nový ceník parkovného dopad na obrátkovost aut na parkovištích, v ulicích města a případný dopad na vytížení MHD,“ uvedl Čížek.

Město chce zřídit záchytná parkoviště na okraji Zlína, zvažuje tři lokality, Příluky, Vršava a Malenovice. Chystá také zavedení rezidentních zón, tamní obyvatelé si budou moci zakoupit roční parkovací kupon. Rezidentní ulice jsou ty, kde je parkovací automat, výjimkou je ulice Hradská.

„Také chystáme pilotní projekt – modré zóny ulice Sadová, kde si chceme v praxi osahat, jak bude tento systém funkční a co přinese místním obyvatelům. K tomu bude však nejdříve potřeba vytvořit projekt, ke kterému se mají vyjádřit dotčené orgány. Chci tento projekt zadat na začátku roku 2020,“ uvedl Čížek.

Změny se chystají také na sídlišti Jižní Svahy, kde je nedostatek parkovacích míst. Pod prvním segmentem sídliště a v ulici Středová by měly být postaveny parkovací domy.