Výbuchy v muničním skladu den po dni

Vrbětice - Areál muničního skladu ve Vrběticích hlídají vojáci a pyrotechnici pokračují s čištěním cest. První výbuch se na místě ozval už na podzim, připomeňme si vývoj situace den po dni:

16. října  - První z výbuchů a následný požár zničil sklad, v němž byla pěchotní i dělostřelecká munice. Policie uzavřela prostor, pohřešovali se dva lidé z firmy Imex Group, která měla sklad pronajatý.

17. října - Další výbuchy, které pokračovaly i v několika následujících týdnech. Pyrotechnici začali s likvidací nalezené munice.

23. - 24. října - Evakuace obyvatel z okolí skladu.

30. října - Obec Vlachovice navštívili ministři vnitra a obrany Milan Chovanec (ČSSD) a Martin Stropnický (ANO). Chovanec řekl, že vyzve nájemce skladů, aby začali s vyklízením objektů s municí.

3. listopadu - Vláda rozhodla, že na místo výbuchu dorazí stovka vojáků, jejichž úkolem bude neprodyšné uzavření areálu.

21. listopadu - Pyrotechnici našli ostatky lidských těl. Testy DNA potvrdily že jde o oba pohřešované muže.

30. listopadu - Pyrotechnici po více než týdnu dokončili čištění části areálu, oznámili, že může tak začít plánovaný odvoz munice do znovuotevřeného skladu v Květné.

3. prosince - V areálu muničních skladů ve Vrběticích ráno vybuchl další objekt s municí. Kvůli novým explozím byly evakuovány obce Lipová a Haluzice celkem asi s 400 obyvateli i areál bývalých Vlárských strojíren.

Podívejte se na letecké záběry z místa po výbuchu: 

4. prosince - Ředitel policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček uvedl, že exploze obou skladů jsou vyšetřovány jako úmyslný trestný čin. Říjnovou explozi přitom policie zpočátku vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti.

5. prosince - Lidé evakuovaní z obcí Haluzice a Lipová se mohli po jedné hodině odpoledne vrátit domů. Večer je ale policisté začali znovu evakuovat. Policie uvedla, že v areálu je jedna z budov poškozená. Oznámila, že v sobotu budou evakuovány ještě obce Vlachovice a Vrbětice, bývalá zbrojovka Vlárské strojírny a vlaková stanice Bohuslavice nad Vláří.

6. prosince – Pyrotechnici vyprostili dělostřelecký granát, který byl zaklíněný ve střeše skladu plného munice. Obce z okolí Vrbětického skladu muselo kvůli riskantní akci opustit na 1800 obyvatel. Odpoledne v regionu jednalo předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Premiér slíbil, že vláda na místo pošle víc vojáků.

7. prosince – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se opřel do firmy Imex Group, kterou označil za kontroverzní. Podobným problémům jako ve Vrběticích podle něj čelila v Bulharsku. Právní zástupce firmy se proti výrokům ministra ohradil. Odpoledne skončila evakuace všech obcí v okolí areálu.

8. prosince – Vláda schválila vyslání dalších vojáků na ostrahu skladu ve Vrběticích, celkem jich má na místo i s mobilním velitelstvím vyrazit kolem pětistovky.

9. prosince – Vedoucí týmu policejních pyrotechniků Jiří Lačňák uvedl, že je vysoce nepravděpodobné, že vrbětické sklady vybuchly samy od sebe. „Pokud je vše ve stavu, jak má být, tak samovolný výbuch nehrozí,“ řekl.

3 minuty
Šéf pyrotechniků: Byla to nejtěžší akce v mé kariéře
Zdroj: ČT24

11. prosince – Do Vrbětic a Haluzic začaly najíždět vojenské posily. Vojáci chystají zázemí pro další příslušníky armády, kteří mají posílit ostrahu bezpečnostního perimetru kolem skladů.

12. prosince – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na mimořádné schůzi sněmovny prohlásil, že události ve Vrběticích budou mít zásadní dopad na příslušnou legislativu. Změnit by se měly předpisy pro nakládání s municí a zvýší se i kontrola. Z muničního areálu se mezitím ozvalo několik menších samovolných detonací.

15. prosince – Ostrahu okolí muničních skladů přebírá armáda, na místo přijely na dvě stovky mužů i vojenská technika včetně panduru a dronu. Posílení přítomnosti armády schválila vláda, místo původní stovky vojáků jich je nově k dispozici pětkrát tolik.

16. prosince – Ředitel slavičínské pobočky Vojenského technického ústavu (VTÚ) Zbyněk Eiselt po kritice ze strany ministra obrany Martina Stropnického (ANO) i starostů obcí v okolí muničních skladů ve Vrběticích rezignoval. Právě slavičínský závod pronajal vrbětický areál. Rezignaci k 31. prosinci dnes oznámil také ředitel celého VTÚ Václav Irovský.

22. prosince – Po uplynutí bezpečností lhůty bez samovolných výbuchů začínají v areálu znovu pracovat pyrotechnici.

25. prosince – Vojáky ve Vrběticích přijel navštívit náčelník generálního štábu Petr Pavel. Současně zopakoval, že se mu nasazení armády u muničních skladů nelíbí, většina z několika stovek vojáků by podle něj měla odjet hned, jak bude znám obsah skladů.

Generál Petr Pavel
Zdroj: ČT24

29. prosince – Munici ve Vrběticích zasypal sníh. Pyrotechnici přesto pokračují v práci. Soustředí se na cesty v areálu, aby byly bezpečně sjízdné. Sníh zatím práce jen zpomalil, pokud ho napadne víc, museli by pyrotechnici čištění areálu přerušit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Městskou policistku srazilo v Ústí nad Labem už podruhé auto

Strážnici městské policie z Ústí nad Labem, kterou letos v lednu na přechodu pro chodce těžce zranil řidič a z místa ujel, srazilo další auto. Tentokrát to byl řidič v centru města, kterého hlídka kontrolovala. Řidič nerespektoval pokyny a ženu, kterou nejdříve verbálně napadal, posléze i zranil. Policie ho krátce poté dopadla a bude analyzovat kamerové záznamy, které vypoví, jak k celé události došlo a co případně následovalo. Z první srážky měla strážnice zlomenou holenní kost.
před 1 hhodinou

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 1 hhodinou

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
15:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Stanice metra C Pankrác se otevře 19. prosince

Stanice pražského metra C Pankrác se po zhruba jedenáctiměsíční rekonstrukci otevře pro cestující v pátek 19. prosince ve 14:00. Uvedl to v pátek dopravní podnik a primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Podle něj bude stanice, kterou kvůli opravám vlaky od 6. ledna letošního roku jen projíždí, otevřena oproti původnímu harmonogramu o sedmnáct dní dříve. Naopak otevření stanice metra B Českomoravská se opozdí.
před 4 hhodinami

V Pardubicích otevřeli severovýchodní obchvat města

Severovýchodní obchvat Pardubic je po třech letech stavebních prací zprovozněný, v pátek dopoledne po něm projela první auta. Práce skončily s několikaměsíčním zpožděním. Uvedli to zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Silnice měří 4,2 kilometru a její součástí je největší lanový most v Česku.
12:48Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 9 hhodinami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 11 hhodinami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 12 hhodinami
Načítání...