Dvůr Králové změnil územní plán. Léčebna postavená bez povolení ho může získat

Zastupitelé Dvora Králové nad Labem schválili změnu územního plánu, která otvírá Stavební společnosti Žižka cestu k získání dodatečného stavebního povolení pro stavbu zdravotnického zařízení dlouhodobé ošetřovatelské péče. Firma stavbu zahájila bez stavebního povolení začátkem roku a nesoulad s územním plánem byl důvodem, proč firma dosud povolení ke stavbě nemá.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Na černo stavěné léčebně ve Dvoře Králové se otevřela cesta ke stavebnímu povolení

Změna územního plánu se nezabývá jen lokalitou se soukromou léčebnou budovanou bez povolení, ale týká se asi čtyřiceti záměrů v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem. Pro změnu územního plánu hlasovalo 18 z 19 přítomných zastupitelů, jeden se zdržel.

Léčebnu s kapacitou 164 lůžek firma bez povolení rozestavěla v únoru. V březnu požádala stavební úřad o dodatečné povolení stavby. Úřad zahájil dvě správní řízení, a to o vydání dodatečného stavebního povolení a o odstranění stavby. Obě jsou nyní přerušená. Firma má úřadu do konce roku doplnit podklady k žádosti o dodatečné povolení stavby, zejména má doložit soulad stavby s územním plánem.

Stavební úřad také v polovině května vyzval firmu k zastavení stavebních prací, což nedodržela. „Při kontrolách v květnu, červnu a v srpnu bylo zjištěno, že stavebník pokračuje v nepovolených pracích na stavbě. Stavební úřad mu udělil čtyři pokuty, každou v řádu desítek tisíc korun. Stavebník je zaplatil,“ řekla mluvčí radnice Miroslava Kameníková. O změnu územního plánu pro léčebnu požádal podle ní už předchozí majitel nemovitosti v roce 2016.

Dvoukřídlý objekt navázaný na vilu

Komplex ústavu je dvoukřídlý objekt, který navazuje na bývalou vilu textilky Tiba. Zatím je hotová hrubá stavba. Na přestavbu vily, jež v minulosti sloužila jako mateřská škola a bude součástí léčebny, firma Žižka stavební povolení má. Povolení má také na terénní úpravy u vily.

Jednatel stavební firmy Vladislav Žižka dříve řekl, že společnost zahájila budování léčebny a věřila, že se podaří změnu územního plánu vyřešit včas tak, aby objekt stihla s dodatečně získaným povolením podle plánu dokončit. Firma podle něj chtěla stavbu dokončit na přelomu let 2019 a 2020, aby do provozu mohla jít v roce 2020.

Poslední velký případ stavby bez povolení je v kraji v Hradci Králové, kde společnost CTP Invest na konci roku 2014 nákladem čtvrt miliardy korun rozestavěla skladový areál. Od března 2015 stavba stojí. V dubnu se firma s městem dohodla, že jí město výměnou za kompenzaci 15 milionů korun poskytne pozemky pro příjezdovou silnici, což je podmínka pro vydání dodatečného stavebního povolení.