Flora bez stánků s hračkami a autopotahy? Výstava by měla být o květinách, tvrdí nové vedení výstaviště

Už delší dobu čelí olomoucké výstaviště Flora kritice kvůli nabízenému zboží v prodejních stáncích během výstav Flora Olomouc. Kromě květin a potřeb pro zahrádkáře totiž stánkaři nabízejí i hračky, oblečení nebo autopotahy, což podle kritiků snižuje úroveň výstavy. Nové vedení Flory i město Olomouc slibují změnu a chtějí víc dohlížet na to, jaké zboží budou prodejci na výstavě nabízet. Letní etapa Flory Olomouc začala ve čtvrtek a potrvá do neděle.

Nabízené zboží ve stáncích během výstav Flora Olomouc často nemá s květinami a zahradou nic společného. Postupně se však daří nevhodný sortiment omezovat a organizátoři chtějí v tomto trendu pokračovat i v následujících ročnících. 

„Samozřejmě pokud bude ten výsledný efekt takový, že tady budou jenom prodejci nebo vystavovatelé, kteří s tím oborem úzce souvisí, tak to bude ideální stav. Nicméně je to ovlivněno finančními prostředky,“ řekla ředitelka Výstaviště Flora v Olomouci Eva Fuglíčková.

Právě poplatky za stánky podle redaktora ČT Dušana Gavendy z velké části financují samotnou výstavní část. Letos ale do expozic poslalo peníze i město, jednalo se o částku tři miliony korun. „My prostě chceme, aby Flora pro lidi znamenala to, co kdysi. To, na co se těší, překvapuje je a ohromuje,“ řekl olomoucký primátor Mirek Žbánek (ANO). 

Letní etapa Flory Olomouc začala ve čtvrtek 15. srpna a potrvá do neděle 18. srpna
Zdroj: Libor Teichmann/ČTK

Jako vietnamské tržiště

Problém je podle kritiků nejenom nabízené zboří prodejců, ale také vzhled jednotlivých stánků, které nemají jednotný styl. Liší se barvou, tvarem i velikostí a údajně připomínají vietnamskou tržnici. 

V tuto chvíli jsou prodejní stánky rozděleny pouze do segmentů. Nejblíž k hlavnímu pavilonu A jsou umístěni stánkaři, kteří nabízejí květiny a potřeby pro zahrádkáře, následují prodejci občerstvení a dál směrem k Polské ulici se už objevuje různé zboží, které už s výstavou nemusí souvistet. „Do budoucna, pokud na to budou finance, bychom rádi přistoupili na jednotný styl stánků,“ doplnila ředitelka.  

Interaktivní výstavy

Postupně se mění i styl výstav. Poprvé mohli změny návštěvníci pozorovat na jarní etapě Flory Olomouc. Podle ředitelky Flory je záměr takový, aby byly expozice interaktivní a doprovázené například zvukovými efekty. „Je důležité, aby návštěvníci tady našli opravdu vyžití, aby ten prostor, který jim výstaviště poskytuje, byl pro ně opravdu zážitkem,“ dodala. 

„Je důležité zmínit, že výstavy květin se budou postupně proměňovat v jakési Garden show, tak jak to známe ze západní Evropy,“ řekl předseda dozorčí rady Výstaviště Flora a olomoucký zastupitel Stanislav Flek (spOLečně).

Minulý týden jsme byli v Kroměříži a tam je to trochu hezčí, pěkné a uspořádané. Tam je to prostě o třídu výš.
František Horák
návštěvník Flory Olomouc

Průchozí park? Zřejmě ne, tvrdí vedení výstaviště

Vedení výstaviště Flora i město Olomouc jsou často kritizováni i za to, že po dobu výstav bývají neprůchozí Smetanovy sady, ve kterých výstavy probíhají. Park včetně známé Rudolfovy aleje se na čtyři dny uzavírá a bez vstupenky dovnitř nesmí ani cyklisté nebo bruslaři. 

„Já si myslím, že třikrát do roka po čtyřech dnech je toto opatření opravdu snesitelné. Je to vyřešeno i průchodkami, které se prodávají na všech pokladnách. Ti lidé opravdu mohou projít a peníze jsou jim vráceny,“ připomněla Fuglíčková. Správnou cestou prý není ani vybírání vstupného jenom do pavilonů, údajně by to znevýhodňovalo hlavní vystavovatele, kteří jsou právě ve vnitřních prostorách. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 25 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 33 mminutami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 56 mminutami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 5 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 6 hhodinami

Demolice vyhořelého bazénu v Českém Krumlově začne v létě

Demolice bazénu v Českém Krumlově po požáru, který tam neúmyslně způsobil údržbář, jenž se loni v září snažil zlikvidovat hnízdo sršní, začne v červnu. Město za dva týdny vybere firmu, která starou plovárnu rozebere. Radnice chce na jejím místě postavit nové aquacentrum za více než půl miliardy korun.
před 9 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 10 hhodinami
Načítání...