Chodcům vstříc. Praha 1 nakročila k omezování vjezdu aut do centra

4 minuty
Praha 1 chystá omezování provozu v centru metropole
Zdroj: ČT24

Vedení městské části Praha 1 na dvou místech v centru města omezí vjezd autům a plánuje také zredukovat parkování pro nerezidenty. Radnice zakáže vjezd z Ostrovní do Spálené ulice a z Husovy ulice na Mariánské náměstí. Jde o první kroky změn provozu v centrální části metropole, z dlouhodobějších záměrů prosazují radní i zavést mýto při vjezdu do centra.

Plán omezení parkování pak zahrnuje zákaz parkování na modrých zónách pro návštěvníky či zdražení pro podnikatele, musí ho schválit magistrát. Novinářům to řekli starosta Prahy 1 Pavel Čižinský a radní David Skála (oba Praha 1 Sobě). Dopravní omezení, o kterých rozhodla rada městské části, by měla začít platit na podzim. Má jít o první ze série obdobných opatření.

Podle radního Skály je cílem vedení Prahy 1 ochránit centrum města před nadměrným provozem a zamezit tomu, aby jím auta pouze projížděla cestou jinam. „Chceme centru města vrátit nějakou základní kvalitu žití,“ řekl a dodal, že městská část chce zlepšit podmínky pro chodce, ať už z hlediska kvality ovzduší, či prostoru pro pohyb.

Konec parkoviště z Mariánského náměstí

Prvním omezením bude, že jednosměrný provoz v Husově ulici se obrátí tak, aby z ní auta nejezdila na Mariánské náměstí. To se v současnosti využívá hlavně jako parkoviště, což chtějí magistrát a Praha 1 změnit a vytvořit tam standardní náměstí. Součástí úpravy bude zavedení obousměrného provozu v Linhartské, aby byla zachována dopravní obslužnost.

V říjnu by pak mělo přijít na řadu uzavření průjezdu z Ostrovní do Spálené. K tomu podle Skály přistoupila radnice hlavně kvůli bezpečnosti. „V minulosti tam bylo pět smrtelných zranění v důsledku střetu s tramvají,“ uvedl radní s tím, že nyní jde o mimořádně nepřehledné místo.

Modré zóny už jen pro rezidenty

Pokud jde o parkování, radnice plánuje navrhnout magistrátu několik úprav systému placeného stání. V první řadě jde o zdražení parkování pro podnikatele, kteří nyní platí za první auto 7 tisíc korun za rok stejně jako kdekoliv jinde v Praze. „Nám to připadá jako částka velice nízká,“ uvedl Skála. Na míře zdražení se ještě radnice musí domluvit s magistrátem, což se týká všech úprav systému parkování, který spravuje hlavní město.

Radnice by dále chtěla úplně omezit parkování na modrých zónách pro návštěvníky centra. Ti by podle Skály měli využívat podzemní parkoviště, jejichž kapacita je zhruba 6 tisíc míst, ale využívány jsou pouze z 35 procent. Fialové zóny, kde mohou parkovat rezidenti i návštěvníci, by se měly v případě zavedení změny mírně rozšířit.

Plánovaná opatření jsou podle Skály první z řady obdobných, která jsou v plánu. Radnice by v budoucnu ráda uzavřela průjezd Prašnou branou a Havlíčkovou ulicí tak, aby si řidiči nezkracovali cestu přes Hybernskou. Skála uvedl, že se zvažuje využití výsuvných sloupků tak, aby se do oblasti dostali místní. Z dlouhodobějších záměrů Praha 1 prosazuje i zavést mýto při vjezdu do centra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 2 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 5 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 6 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 20 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
včera v 14:57

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30
Načítání...