Chrčícímu rozhlasu nebylo rozumět. Olomouc starý informační a výstražný systém vymění

Olomouc začala s modernizací starého informačního a výstražného systému. Ten původní je už zastaralý, a někdy mu dokonce nebylo vůbec rozumět. Do roku 2021 postupně radnice rozmístí skoro dva tisíce moderních hlásičů, které umožní mnohem lepší varování a srozumitelné informování lidí. Nový informační a výstražný systém přijde na 78 milionů korun.

Starý informační a výstražný systém města je už nejenom zastaralý, ale také náročný na údržbu. V Olomouci funguje 44 starých elektronických sirén a v městských částech Lošov, Radíkov, Svatý Kopeček, Droždín, Holice, Chomoutov, Topolany, Nedvězí, Slavonín a Nemilany jsou obecní rozhlasy.

Modernizovaný systém má podle olomouckého primátora Mirka Žbánka (ANO) varovat například před živelními pohromami či průmyslovými haváriemi, je navíc možné ho využívat i jako obecní rozhlas.

Každá ves, jiný pes

Výměna původního informačního a výstražného systému už začala a bude probíhat postupně po dobu tří let. Od začátku července bylo instalováno několik desítek nových hlásičů, převážně na sloupy veřejného osvětlení. 

„Nahrazujeme technologický slepenec jednotlivých systémů výstražného hlášení a obecních rozhlasů, který se začal tvořit někdy v 70. a 80. letech. Následně v 90. letech byl modernizován a kolem roku 2000 k němu přibyly sirény,“ řekl Žbánek. 

Udržovat tento systém v provozu bylo podle vedení města velmi složité, protože se v každé oblasti města lišil. Rozhlas fungoval v deseti městských částech, nový jednotný systém pokryje všech 27 olomouckých místních částí. 

Nerozumíte? Vypínáme

Starý informační systém byl podle primátora často nepoužitelný a rozhlas se někdy i vypínal. „Když se například začaly hlásit mimořádné událostí či pátrání, nebylo chrčícímu rozhlasu vůbec rozumět. Město pak bylo zavaleno spoustou telefonátů, co jsme to vlastně hlásili,“ doplnil. 

Nový jednotný systém dokáže současně plnit funkce sirén, celoplošného oznamovacího prostředku i jednotlivě a odděleně fungujících obecních rozhlasů, které lze použít třeba jen v několika vybraných ulicích dle aktuální potřeby.
Mirek Žbánek
olomoucký primátor

„Systém současně umí plnit i některé funkce meteorologické, obsahuje dvě vodočetné stanice či srážkoměr. Díky takto získaným údajům se pak zvýší míra ochrany Olomoučanů před různými živelními pohromami,“ dodal náměstek primátora Martin Major (ODS).

Původní sirény jako záloha

Nové hlásiče už město instalovalo v části Nové Sady, celkově jich bude na celé ploše města 1832 kusů. Po dobu instalace nového systému bude v provozu systém dosavadní, teprve po kompletním dokončení nového výstražného a informačního systému bude ten starý odstaven.

„Nový systém, respektive jeho informační část, už ovšem může být v praxi využit i po částech tak, jak bude instalace v jednotlivých městských čtvrtích dokončena,“ doplnil vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu Jan Langr. Původní sirény si město nechá v záloze. 

Pořízení kompaktního informačního systému vyjde asi na 78 milionů korun. Velkou část, celkem 55 milionů, se podařilo získat formou dotace z operačního programu životní prostředí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:44Aktualizovánopřed 47 mminutami

Úsek D35 mezi Křelovem a Slavonínem se s omezením otevře v neděli

Finišuje poslední část západního obchvatu Olomouce na dálnici D35 mezi Křelovem a Slavonínem. Stavba začala loni v únoru, podle původního harmonogramu tam měl být provoz zahájen na jaře příštího roku. Otevřená bude s omezením ale už v neděli dopoledne. Do podzimu tam budou auta jezdit v jednom jízdním pásu. Řidičům na západní periferii Olomouce se výrazně uleví.
před 2 hhodinami

Vedení jednoho z kontingentů Frontexu bude sídlit v Praze

V Praze bude od příštího roku sídlit vedení jednoho z kontingentů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Bude řídit činnost stovek policistů agentury působících zejména na letištích v deseti zemích, které nemají vnější pozemní hranici s nečlenskými státy EU. Kontingent vznikl letos v lednu, jeho vedení je v tuzemském hlavním městě zatím dočasně.
12:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Letní filmová škola promítá Karavan a připomíná Burtona

Uherské Hradiště se opět stalo centrem filmových nadšenců. Od pátku do konce července hostí Letní filmovou školou (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí český snímek Karavan, s nímž Zuzana Kirchnerová soutěžila na letošním Cannes. Vedle představení nejnovější tuzemské tvorby připomene program také dílo Tima Burtona, Ulricha Seidla či hnutí Dogma 95.
před 5 hhodinami

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 18 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 20 hhodinami

Plavba Arnošta z Pardubic měla adrenalinové zakončení zaviněné poruchou

Po tříleté rekonstrukci, která vyšla na osmnáct milionů korun, se ve středu v podvečer porouchala výletní loď Arnošt z Pardubic. Loď byla v provozu od dubna. Na vině byla nejspíš překážka v plavební dráze. Loď neplánovaně přečkala noc u mola v Kuněticích. Ráno ji přijeli prohlédnout technici. Oprava motoru trvala zhruba šest hodin. V pátek ji čeká zkušební plavba a v sobotu by měla znovu vyjet s turisty.
před 21 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 22 hhodinami
Načítání...