Koalice v Ústeckém kraji se nakonec asi nerozpadne. Rozhodne se na jednání zastupitelstva

Sociální demokraté, komunisté a SPO-SPD v Ústeckém kraji zůstanou s největší pravděpodobností v koalici. V úterý večer se na tom dohodli delegáti jejich zastupitelských klubů, řekl ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). ČSSD na začátku měsíce vypověděla koaliční smlouvu, což odůvodnila dlouhodobým nenaplňováním některých programových priorit obsažených ve smlouvě.

Ústí nad Labem
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

„Shodli jsme se, že všechny tři strany mají zájem, aby spolupráce pokračovala. Ve středu máme radu kraje. Věřím, že tam se na tom domluvíme politicky a podpora by měla pokračovat,“ řekl Bubeníček.

Náměstek hejtmana a předseda klubu ČSSD Martin Klika informaci potvrdil s tím, že všechny strany mají zájem ve spolupráci pokračovat. „Někam jsme pokročili, rádi bychom pokračovali v dosavadním složení, ale důležité je zásadní rozhodnutí rady a následně zastupitelstva,“ řekl Klika.

Dodal, že ČSSD bude ve středu na radě předkládat některé materiály. Pokud se na nich rada shodne, bude koalice s určitostí pokračovat.

Náměstek hejtmana za SPO-SPD Petr Šmíd se úterního jednání neúčastnil, protože je na pracovní cestě v Ománu. Uvedl ale, že věří, že strany mezi sebou najdou kompromis. „Chápu, proč to vzniklo, ale věřím, že se strany domluví,“ řekl Šmíd. Koalice má v 55členném krajském zastupitelstvu těsnou většinu 28 mandátů.