Most na Vltavské snese zatížení, ale má trhliny. Otevře se jen pro auta a v jednom pruhu

Na most v pražské Bubenské ulici u stanice metra Vltavská se do dvou týdnů vrátí auta do 3,5 tuny. Nákladní automobily na něj nadále nebudou smět. Namísto dvou jízdních pruhů pak bude pouze jeden uprostřed mostu. Částečné obnovení provozu umožnily výsledky víkendových zatěžovacích zkoušek.

Video Události
video

Po vybudování finálních podpěr by se měly vrátit i odkloněné tramvajové linky

„Konstrukce mostu byla zatížena až do 130 procent své normální nosnosti. Zkoušky nám daly detailní podklady k tomu, v jakém stavu se most nachází a že je možné na něj omezeně vrátit dopravu,“ řekl primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Před otevřením budou na most umístěny sondy, které jej budou monitorovat. Kvůli bezpečnosti bude v místě jen jeden jízdní pruh uprostřed a stavba bude podepřena. Podle ředitele Technické správy komunikací (TSK) Petra Smolky to zajistí stabilitu na několik let. 

Nové pilíře by měly být hotové do dvou měsíců, pak se pod most vrátí i všechny zatím odkloněné tramvaje. Co bude s mostem dál, zatím není jasné. Scheinherr řekl, že jeho oprava by byla natolik nákladná, že jej bude nutné zřejmě zbourat.

Most prověřily naložené nákladní vozy

Částečné obnovení provozu umožnily výsledky víkendových zatěžovacích zkoušek. Při nich společnost INSET použila tři nákladní vozy, které postupně na most najížděly. Při tom odborníci sledovali, jak se most chová. Po zkouškách zasedla komise složená z oborníků i zástupců města a TSK.

„Z výsledků můžeme říct, že se chová pružně a snese statické zatížení. V jednom parametru je poškozen výrazně, má aktivní trhliny, které tam být nesmějí. Souhlasili jsme proto, že v omezeném provozu se může vrátit doprava,“ řekl ředitel INSET Ludvík Hegrlík.

Na zhoršení stavu mostu v říjnu upozornila firma Pontex, která konstrukci monitorovala. TSK následně v noci z 23. na 24. října most navazující na magistrálu ve směru z centra uzavřela. Provoz byl několik týdnů zastaven i pod konstrukcí a přerušil se provoz tramvají z Vltavské na Hlávkův most.

TSK nyní zkoumá mimo jiné Hlávkův most a most Legií, které rovněž jsou ve špatném stavu. V havarijním stavu je také Libeňský most, který se musel začátkem roku dočasně uzavřít pro auta i tramvaje. Rekonstrukci potřebuje i Palackého most a řada dalších.