Ústecký kraj bude hospodařit se schodkem přes 500 milionů

Ústecký kraj bude příští rok hospodařit se schodkem 553 milionů korun. Rozpočet počítá s příjmy 18,081 miliardy korun, běžné výdaje mají činit 16,4 miliardy a kapitálové výdaje dalších 2,3 miliardy korun. Rozpočet schválilo v pondělí zastupitelstvo 28 hlasy, proti byl jeden zastupitel, 22 se jich zdrželo.

Ústí nad Labem
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Schválený rozpočet na příští rok je zhruba o dvě miliardy vyšší než rozpočet na ten letošní. Náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD) uvedl, že za nárůstem je zejména růst platů pracovníků ve školství a sociálních službách. Na vzdělávání a školství je vyčleněno 9,8 miliardy korun.

Největší investicí v příštím roce je nová silnice z Chomutova do Otvic, která má odvést tranzitní dopravu z centra města. Ústecký kraj za komunikaci dlouhou 3,4 kilometru zaplatí skoro 577 milionů korun. Termín dokončení je březen 2022.

Zastupitelé v rozpočtu schválili například dotaci deset milionů korun pro Univerzitu J. E. Purkyně. Rektor Martin Balej v pondělí zastupitelům řekl, že peníze chce použít na podporu vzdělávání v technických a zdravotnických oborech a na zvýšení stipendií pro doktorandy.

„Deficit nejde na investice, peníze projídáme,“ kritizuje opozice

Návrh rozpočtu kritizoval Petr Urbánek z opozičního hnutí ANO. „Deficit nejde na zvýšení investic, ale projídáme ty peníze v běžných výdajích, nemůžeme ho v žádném případě podpořit,“ uvedl. Na letošní rok plánoval Ústecký kraj schodek 609 milionů korun, podle Urbánka po rozpočtových úpravách bude nakonec deficit činit dvě miliardy korun.

Kadaňský starosta a opoziční zastupitel Jiří Kulhánek (ODS) navrhoval zrušit Fond Ústeckého kraje a rozdělit 26 milionů korun v něm na dotace na rozvoj venkova a obnovu památek. Tento návrh zastupitelé nepřijali.

Kraj schválil podporu na obědy pro školáky

Zastupitelé dále schválili, že Ústecký kraj vstoupí do celostátního programu obědů do škol financovaného z evropských fondů a zároveň podpoří nadaci Women for Women manželů Tykačových. Ta také zajišťuje obědy pro školáky z rodin, které si platby za obědy nemohou dovolit. Po několikahodinové debatě nakonec schválilo dar nadaci a vstup do státního programu všech 49 přítomných zastupitelů.

Do celostátního programu doposud vedení kraje odmítalo vstoupit. Vadilo mu, že státní program na obědy zdarma je určený jen pro rodiny, které pobírají sociální dávky.

„Odmítám, abychom vypláceli další sociální dávky. V tomto programu nejsou zahrnuty třeba samoživitelky,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD). Program ministerstva práce a sociálních věcí je určen pro základní a mateřské školy a směřován na rodiny v hmotné nouzi.

Po dohadovacím řízení vedení jednotlivých klubů nakonec přijalo usnesení, podle kterého Women for Women dostane dar 900 tisíc korun a kraj se zapojí i do celostátního programu. Náměstek Klika má za úkol do 31. března projednat s ministerstvem práce možnost rozšíření programu tak, aby se vztahoval na širší skupinu pečovatelů o děti.

Women for Women podle manažerky nadace Jany Skopové zajistila pro školní rok 2018/2019 obědy pro děti ze 70 základních škol v Ústeckém kraji, dohromady za zhruba 3,6 milionu korun. Nadace dostala letos na program zajištění obědů do škol v rámci celé republiky 25 milionů, což je stejně jako v loňském roce.

Sociální demokraté chtějí předložit sněmovně návrh, aby děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol měly od září 2020 obědy zdarma. Změna má podle nich umožnit dětem ze znevýhodněných podmínek účastnit se všech školních aktivit. Pro veřejné rozpočty by novinka znamenala výdaj 5,4 miliardy korun na jeden školní rok.