Pospíšil chce hlavně koalici, na postu pražského primátora netrvá

Předseda TOP 09 a lídr Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) Jiří Pospíšil netrvá na postu primátora hlavního města. Nechce podle svých slov ohrozit vznik koalice s Piráty a Prahou Sobě (PS). Piráti si pozici primátora nárokují, neboť ve volbách získali nejvyšší procento hlasů z této trojice. Strany v současné době dokončují programové prohlášení a řeší personální obsazení rady.

Video Studio ČT24
video

Pospíšil: Na postu primátora netrvám

„Jednání jasně ukazují, že buď Piráti získají post primátora, nebo nebude tato koalice. Případná patová situace ohrožující vznik koalice by zklamala celou řadu Pražanů, kteří chtějí změnu. Po dlouhém jednání a dlouhém rozhodování s našimi zastupiteli a v rámci naší koalice, tak aby vznikla a mohla přinést nový politický styl a novou politickou kulturu na magistrát, jsme se rozhodli, že nebudeme trvat na postu primátora,“ řekl Pospíšil.

O personálních otázkách mají strany jednat večer. „Nechci, abychom se dnes rozešli s tím, že tady máme stále několik kandidátů na primátora. Předpokládám, že dnes bude jasno,“ řekl. Pokud by byl primátorem lídr Pirátů Zdeněk Hřib, měla by jeho strana v 11členné radě obsadit celkem tři místa. Koaliční partneři by obsadili po čtyřech, přičemž Spojené síly by dvě přidělily TOP 09 a dvě STAN. Spojené síly mají podle Pospíšila několik požadavků na složení rady, o kterých budou vyjednávat. Konkrétní nechtěl být. Při obsazování postů v radě ale budou prý trvat na odbornosti jednotlivých radních.

Usednout v primátorském křesle chtěl rovněž starosta Prahy 7 a lídr PS Jan Čižinský. V polovině října řekl, že požadavek stahuje. „My ustupujeme z ambice mít primátora a v rámci toho, aby vznikla koalice, která bude stabilní po celé čtyři roky,“ řekl tehdy.

Volby v Praze vyhrála ODS a v 65členném zastupitelstvu obsadila 14 míst. Piráti se umístili druzí se ziskem 13 mandátů. Praha Sobě získala rovněž 13 zastupitelů a stejný počet křesel má i koalice TOP 09, STAN a KDU-ČSL. ANO skončilo na pátém místě s 12 zastupiteli. Pokud se domluví koalice Pirátů, PS a Spojených sil, bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.