Žádost o předvedení Bakaly kvůli OKD už by měla mít policie. Ta čeká, až bude finančník v Česku

Žádost sněmovní vyšetřovací komise k OKD o předvedení finančníka Zdeňka Bakaly by už měla být na policejním prezidiu. Potvrdil to předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti). Komise se rozhodla požádat policii o tento krok, protože Bakala, který žije ve Švýcarsku, se před komisi odmítá dostavit. Policie však již v úterý uvedla, že může svědka předvést pouze v případě, že se nachází na území Česka, jinak musí rozhodnout justiční orgány.

Zdeněk Bakala
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Bakalova investiční skupina RPG Industries koupila v roce 2004 OKD od společnosti Karbon Invest krátce poté, co tato firma získala důlní společnost od státu.

„Včera (v úterý) jsem to podepisoval, v tuto chvíli už by to mělo být na policejním prezidiu,“ řekl Černohorský. Policie ČR již v úterý na Twitteru uvedla, že může svědka předvést pouze v případě, že se nachází na území Česka. „Předvedení svědka je z naší strany možné pouze na území ČR. Jinak je nutné předchozí rozhodnutí justičních orgánů,“ napsali bez dalších podrobností policisté.

„Pan Bakala se bude muset po dobu existence vyšetřovací komise v tom případě (tj. v případě, že nebude chtít být v Česku zadržen, pozn. red.) trvale zdržovat v zahraničí a nenavštíví ani svoji rezidenci na Modravě.“

Lukáš Černohorský (Piráti)

předseda vyšetřovací komise k OKD

„V tomto mají plně pravdu. Oni jsou schopni předvést pouze svědky, kteří jsou na území České republiky, protože vyšetřovací komise je v tomto případě v takovém vakuu. My, ač se to tady snaží někteří vyvolat, nejsme ani policie, ani soud, takže my nejsme přímo v trestním řízení zapojeni,“ komentoval Černohorský slova policie. 

Pokud Bakala nepředstoupí před komisi, komise nebude schopna jeho informace do svých závěrů zavést, popsal Černohorský. „My v tu chvíli budeme vycházet pouze z informací a dokumentů, které máme v tuto chvíli k dispozici. Pokud se pan Bakala k tomu odmítá jakkoli vyjádřit, tak je to jeho problém, ale má samozřejmě zákonnou povinnost dostavit se v případě, že mu byla řádně předána pozvánka k podání svědecké výpovědi,“ poznamenal.

Bakala v úterý v tiskovém prohlášení uvedl, že by jeho výpověď před komisí sloužila k politickému tlaku na soudy, někteří politici se podle něj pokoušejí obejít řádný proces. Prostřednictvím svého mediálního zástupce připomněl své tvrzení z počátku srpna, že někteří politici včetně několika členů komise se již rozhodli o jeho vině v záležitostech týkajících se OKD.

Vyšetřovatele zajímají převody akcií

Komise ve středu dopoledne vyslýchala bývalého náměstka ministra financí Karla Goldemunda, který ve funkci působil od roku 2005. Podle Černohorského byl odpovědný za přípravu odpovědi Evropské komisi v roce 2006. Odpoledne má komise vyslechnout advokátku, která pracovala v OKD a podílela se na vypracování privatizační smlouvy. K dalšímu jednání by se komise měla sejít v září. Pozve si svědky, kteří se z dosavadního jednání omluvili.

Sněmovní vyšetřovací komise začala vyslýchat první svědky ve druhé polovině července. Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. 

Za převod státních akcií OKD bývá kritizován Bohuslav Sobotka, který tehdy působil v čele ministerstva financí. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.

Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Výsledky má komise předložit plénu do deseti měsíců od založení.

Loni se OKD dostala do insolvence, akcie nástupnické společnosti v dubnu převzala státem vlastněná společnost Prisko.