Policie navrhla obžalovat dva lidi kvůli miliardové přestavbě náchodské nemocnice

Miliardová přestavba náchodské nemocnice může mít soudní dohru. Policie v souvislosti se zakázkou navrhla obžalovat dva lidi. Jde o bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje a jednoho externího poradce pro investice. Policie je viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a z pokusu o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě. V případě prokázání viny hrozí oběma mužům pět až dvanáct let vězení.

Nemocnice Náchod
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Přestavba nemocnice za 1,344 miliardy korun bez DPH je největším současným investičním projektem kraje. Dodavatele se ale kraji podařilo vybrat až ve čtvrté soutěži. Původně se mělo stavět už v roce 2012. Zásadní zdržení nastalo poté, co kraj v květnu 2013 zrušil přes rok trvající tendr na stavební firmu a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun.

Druhý tendr kraj vypsal v červenci 2015 a po šestnácti odkladech termínu jej v únoru 2016 kvůli nekvalitně zpracované dokumentaci zrušil. Do třetí soutěže pak zasáhlo vyšetřování policie.

Kriminalisté v září 2016, těsně před otevřením obálek s nabídkami a dva týdny před krajskými volbami, zasahovali na hejtmanství a dalších místech, například i doma u tehdejšího hejtmana Lubomíra France (ČSSD). 

Nové vedení kraje tendr 15. prosince 2016 zrušilo. Čtvrtou soutěž nakonec vyhrálo sdružení firem Geosan Group a BAK stavební společnost. V soutěži nabídlo nejnižší cenu. Stavba začala v dubnu a běží za plného provozu nemocnice. Hotovo by mělo být v polovině roku 2020.