Segwaye v Praze nejsou zdaleka vyřešeny. Metropoli čeká znovu soud

Městský soud v Praze musí znovu řešit žalobu asociace provozovatelů vozítek segway na hlavní město. Nejvyšší správní soud (NSS) totiž vyhověl kasační stížnosti Asociace Segway ČR a Reného Buřiče. Provozovatelé nesouhlasili s rozmístěním zákazových značek v historických lokalitách Prahy.

Zákaz vjezdu segwayů
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Nejvyšší správní soud zatím na úřední desce zveřejnil pouze výrok bez bližšího odůvodnění. Na jeho zpracování a publikování má měsíční lhůtu. Není tedy zatím jasné, proč verdikt zrušil.

Senát pražského městského soudu, který nyní musí spor znovu otevřít, loni konstatoval, že zákaz vjezdu segwayů zavedlo nařízení obce, které nepodléhá přezkumu správním soudem a nelze proti němu podat žalobu. Takzvané opatření obecné povahy, které žaloba asociace napadala, už jen na základě nařízení obce vyznačilo území se zákazem, což bylo podle městského soudu v pořádku.

Podle dřívějšího vyjádření asociace si Praha nedokázala vynutit dodržování původních pravidel, a proto provoz raději plošně zakázala, navíc bez řádného odůvodnění. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) loni řekla, že situace v ulicích byla před zákazem neúnosná a zvláště pro chodce nebezpečná.

Na provoz segwayů, které využívali především turisti, si dlouhodobě stěžovaly radnice, kritizovali ho také někteří obyvatelé centra. Zákaz vozítek Praze umožnila novela zákona o silniční dopravě, který na segwaye původně pohlížel jako na chodce.

Dosavadní zóna zákazu provozování segwayů
Zdroj: Hlavní město Praha