Asociace se ničeho nedomohla, zákaz segwayů v Praze platí

Žaloba asociace provozovatelů vozítek segway na hlavní město vzala za své, když ji soud pravomocně zamítl. Sdružení požadovalo, aby soud zrušil opatření, na jehož základě magistrát loni rozmístil značky se zákazem vjezdu vozítek do historických lokalit.

Cedule zakazující vjezd vozítek segway
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Pražský městský soud konstatoval, že zákaz vjezdu segwayů zavedlo nařízení obce, které nepodléhá přezkumu soudem a nelze proti němu podat žalobu. Opatření, které žaloba napadala, jen na základě tohoto nařízení vyznačilo území se zákazem, což bylo v pořádku. „Obec k tomu zmocňuje zákon o silničním provozu,“ upozornila soudkyně Eva Pechová.

Zóna zákazu provozování segwayů
Zdroj: Hlavní město Praha

Na provoz segwayů, které využívali především turisti, si dlouhodobě stěžovaly radnice, kritizovali ho také obyvatelé centra. Zákaz vozítek Praze umožnila novela zákona o silniční dopravě, který na segwaye původně pohlížel jako na chodce. Za nerespektování nynějšího opatření hrozí až dvoutisícové pokuty.

Praha selhala, tvrdí právník hájící provoz segwayů

Asociace Segway ČR hájí zájmy majitelů segwayů i podnikatelů s těmito vozítky a sdružuje přes dvě desítky firem. Její právník Pavel Říčka uvedl, že asociace má zájem na kvalitním nastavení pravidel a potřebu určité regulace nezpochybňuje. Opatření magistrátu však vnímá jako politické rozhodnutí.

„Praha zcela selhala při vynucování pravidel. Nebyla schopna usměrnit malou skupinku osob na segwayích, která tu dělala výtržnosti,“ řekl s tím, že městské části letitý problém neřešily. Proto prý město provoz raději plošně zakázalo, navíc bez řádného odůvodnění.

Jediným argumentem magistrátu byla podle Říčky množící se zranění chodců, přičemž advokát zdůraznil, že neexistují statistiky o tom, že k častým střetům chodců se segwayi skutečně dochází. Zároveň se vymezil vůči cyklistům, kteří podle něho pro chodce představují mnohem větší nebezpečí.