Praha pořizuje sloupky proti teroristům za 50 milionů. Většinou budou zatažené v zemi

Centrum Prahy mají před případnými teroristy v autech chránit kovové sloupky. První z nich fungují od tohoto týdne na Starém Městě. Nahradí betonové zátarasy, které jsou trnem v oku památkářům. Sloupky mohou vyjíždět ze země, kde budou po většinu času zatažené. Policie je chce vytahovat, až když bude mít podezření, že se blíží útočník. Úpravy mají celkem stát 50 milionů korun.

Video Události
video

Události: Nové bezpečnostní sloupky v Praze

„Bezpečnostní sloupky tohoto typu zadrží až 7,5 tuny vážící vozidlo při rychlosti 60 až 70 km/h. To znamená, že splňují ta nejvyšší kritéria,“ popsal novinku místostarosta Prahy 1 Richard Bureš (ODS). „Mělo by to být bezpečnější než betonová zábrana,“ doplnil ho náměstek ředitele Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy Petr Matějíček.

O režimu zábran bude rozhodovat policie. Většinu času mají být zasunuté v chodníku. To podle odborníků nedává smysl. „Takto zatažené sloupky nedokáží plnit svoji funkci. Pokud máme běžný den a turistický ruch je třeba v Maiselově ulici v plné špičce, tak je nutno říct, že jsou tu ty sloupky úplně zbytečně,“ říká bezpečnostní analytik David Rožek.

Policisté se brání, že jsou schopní vytáhnout sloupky vždy včas. „Jestliže zmonitorujeme, že se sem například blíží třeba velké nákladní auto, nebudeme mít zmapováno, že to je nějaká firma, bude tam riziko, tak operační důstojník okamžitě sloupky vytáhne,“ popisuje práci policie se sloupky Matějíček.

V běžném režimu je policisté budou ovládat na dálku z dispečinku. Při větších akcích budou na místě s ovladačem. „Samostatně jsou chodníky, samostatně je vozovka, takže má policie možnost si to přizavírat podle potřeby,“ říká Bureš.

Rozmístění bezpečnostních sloupků v Praze
Zdroj: ČT24
Sloupky jsou podle analytika Rožka správně umístěné a díky mohutné základně pod zemí mohou případné auto útočníka zadržet. Současné betonové zábrany mají horší vlastnosti, protože nejsou připevněné. „Pokud nejsou přimontovány k zemi, tak jejich odolnost klesá,“ vysvětluje Rožek.

V budoucnu mají být bezpečnostní sloupky umístěné i v dalších ulicích, aby chránily celé okolí Staroměstského náměstí. Ještě letos chce městská část začít stavět na Kampě.

Teroristé loni v celé EU podle údajů Europolu zabili 68 lidí a 844 jich zranili. Například dopravní nehody měly podle posledních dostupných dat Eurostatu za rok 2016 v EU na svědomí 25 624 lidských životů.