Lidé se obávají o své domy. Přívalový déšť sebral v Havířově svah i s protierozními prvky

Nedělní přívalový déšť zasáhl do života i lidem z Havířova. V lokalitě pod Bludovickým kopcem se sesunul břeh v těsné blízkosti rodinných domů. Místo přitom před několika dny stavbaři zpevnili. Proud vody byl ale natolik silný, že nános hlíny spolu se zasazenými rostlinami odnesl.

Video Eroze v Horních Bludovicích
video

Eroze v Horních Bludovicích

Město Havířov chce proto podle zjištění České televize začít co nejdříve s opravami. „Domy ve Svážné ulici nechala před více než 45 lety postavit šachta, od začátku tu žije i Vilém Vilček,“ uvedla redaktorka ČT Iva Piskalová, podle níž nedělní velká voda, která s sebou odnesla i kus břehu, nebyla u pana Vilčka první.

/*json*/{"map":{"lat":49.76711011760366,"lng":18.464617945108785,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.767151695861436,"lng":18.464553572092427,"type":"1","description":"Svážná ulice"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Již před třemi lety zde Havířov udělal úpravy, které měly vodu z celé čtvrti pod Bludovickým kopcem bezpečně odvést do lesa. Svah měl zpevnit dovezený kámen. V neděli dopoledne na místě ale spadlo na metr čtvereční 40 litrů vody a uměle vytvořené koryto ji nedokázalo pojmout.

„Výška vody byla kolem metru a podmáčela svah, který ujel.“

Karel Šlachta (ČSSD)

náměstek primátorky Havířova

Krizový štáb města hned po víkendové havárii oslovil hydrogeologa, aby v co nejkratší době navrhl řešení, které by domy ve Svážné ulici před další velkou vodou ochránilo. „Situace je havarijní a musí se řešit. První bude prozatímní opatření – musíme vodu převést na druhou stranu sesuvu,“ sdělil oslovený hydrogeolog Luděk Kovář.

S pracemi se začne neprodleně. Jinak by se při dalších přívalových deštích mohly domy zřítit. Oprava je zatím spočítaná na tři miliony korun.