Stav jednoho zraněného po úniku fenolu v Děčíně je nadále vážný

Jeden muž zraněný při čtvrtečním úniku jedovatého fenolu v děčínské chemičce je nadále ve vážném stavu a je připojen na přístrojích. V nemocnici stále zůstává šest lidí, celkem se jich při nehodě zranilo sedmnáct. Jeden muž v nemocnici zemřel. Kriminalisté případ vyšetřují jako možné obecné ohrožení z nedbalosti. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Stav jednoho zraněného po úniku fenolu v Děčíně je nadále vážný

„V děčínské nemocnici u jednoho muže opakovaně selhávají životní funkce, v těžkém stavu je proto připojen na přístrojích. Druhý poleptaný pacient není v ohrožení života, ale v nemocnici dál zůstává,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

Dvě ženy, které se intenzivně nadýchaly fenolů, ale neměly zjevné potíže, zůstávají v péči ústecké Masarykovy nemocnice a byly přeloženy na standardní pokoj. Pět mužů, kteří museli dýchat kyslík a leželi na standardních lůžkách na odděleních, by mělo být v pátek propuštěno domů.

Dvě ženy převezli záchranáři pro podezření na otravu toxickou látkou i do litoměřické nemocnice. Do domácího ošetřování by mohly být propuštěny v sobotu. Českolipská nemocnice o stavu zraněných neinformovala.

U zemřelého jednačtyřicetiletého muže byla nařízena soudní pitva, která určí přesnou příčinu smrti. „Kriminalisté si v nejbližší době vyžádají vypracování odborných znaleckých posudků,“ uvedla mluvčí krajské policie Veronika Hyšplerová. Nehodu prošetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Událostí se zabývá také Státní úřad inspekce práce.

„Ti, kteří se nadýchali fenolu, se vracejí do zaměstnání a firma normálně funguje,“ uvedl ředitel společnosti Chemotex Děčín Josef Urbánek. 

V areálu už ve čtvrtek večer skončila dekontaminace místa, kde fenol při přečerpávání nebezpečné látky z cisterny unikl. Jedovatá látka, která při zásahu kůže může způsobit velmi vážné poleptání, do kanalizace ani povrchových vod neunikla a nedostala se ani mimo chemičku.