O zhruba pětimiliardovou zakázku na dodávku optických systémů do nových bojových vozidel pěchoty pro českou armádu se chce ucházet Český optický klastr. Jeho součástí je například přerovská společnost Meopta-optika či Univerzita Palackého, která má početný tým výzkumných pracovníků.
Na miliardové armádní zakázce se chce podílet Meopta-optika i olomoucká univerzita
Zástupci klastru chtějí být součástí jedné z největších novodobých zakázek ministerstva obrany. Česká armáda totiž plánuje v příštích letech vyměnit zastaralou techniku 7. mechanizované brigády.
Podle koncepce přezbrojení bude potřeba zakoupit 210 nových vozidel asi za 50 miliard korun. Ministerstvo obrany vypíše na dodávku soutěž.
Meopta-optika vydělá, pokud armáda pořídí CV90
Podmínkou zahájení spolupráce klastru s českou armádou je však kontrakt na dodávku bojových vozidel CV90 z produkce společnosti BAE Systems pro armádu. Již dříve to sdělil Pavel Šťastný z vedení Meopty-optiky. Firma by pak mohla až o několik stovek milionů korun ročně zvýšit své tržby díky plánovaným dodávkám nové zaměřovací technologie pro tato bojová vozidla.
Právě Meopta-optika totiž loni podepsala takzvané memorandum o porozumění se společností Saab, která vyvinula optický systém UTAAS (Universal Tank and Anti-Aircraft Fire Control Systém) pro vozy CV90. Díky technologii UTAAS může střelec v obrněnci CV90 přesně mířit nezávisle na pohybu vozidla. Optický systém řízení palby bude podle Šťastného standardní součástí těchto vozidel.
Přerovská Meopta je podle Šťastného na spolupráci s BAE Systems připravena. Výrobu speciálního zaměřovacího systému zajistí strojním vybavením, které už má k dispozici. V případě zahájení dodávek zaměřovací technologie pro obrněnce CV90 by společnost musela pravděpodobně přijmout i nové pracovníky.
Meopta patří mezi významné tuzemské výrobce sportovních dalekohledů a puškohledů. Do její produkce patří také vojenské puškohledy, zaměřovače a přístroje pro noční vidění. Vyrábí i speciální optické systémy pro tanky a obrněná vozidla. Značnou část sortimentu tvoří dodávky pro digitální projekce a polovodičový průmysl.
Český optický klastr byl podle údajů z rejstříku založen na sklonku loňského roku v Olomouci. Klastr si dal za cíl zlepšovat podmínky pro rozvoj optického průmyslu v České republice s důrazem na Olomoucký kraj, a to formou spolupráce podniků, veřejného a vzdělávacího sektoru.