Armádu čeká historicky největší nákup. Potřebuje transportéry za 50 miliard

Armáda plánuje nakoupit 210 obrněných pásových transportérů za více než 50 miliard korun. Historicky největší nákup české armády se ale zpozdí minimálně o rok. Důvodem je nedostatek peněz. Místo v roce 2019 tak dostanou vojáci první stroje nejdřív v roce 2020. Obměna vozidel bude navíc postupná a potrvá asi deset let, skončí tak zřejmě až v roce 2030.

Video Události
video

Události: Armáda potřebuje transportéry za 50 miliard

Téměř třicet let staré stroje sovětské výroby má ve výzbroji jediný vojenský útvar v Česku - 7. mechanizovaná brigáda v Hranicích. Bojová vozidla pěchoty (BVP) sloužila české armádě i v zahraničních misích v Bosně, Kosovu a naposledy v Afghánistánu při hlídání základny.

Podle velitele hranické brigády Pavla Lipky už ale technika v současné době nesplňuje potřebné balistické podmínky na soudobý boj. Životnost BVP se už naplnila. Dál se prodlužuje jen díky technikům.

Nahradit bojová vozidla může několik druhů pásových obrněnců z Evropy. „Chceme bojové vozidlo s 30mm kanónem a ráže NATO. Chceme, aby mělo příslušnou balistickou ochranu a ostatní zbraňové systémy kompatibilní s bojovým vozidlem Pandur,“ vyjmenoval požadavky armády náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Pásové obrněnce vyráběné v Evropě
Zdroj: ČT24

Požadované parametry splňují hned čtyři transportéry. Rakousko-španělský Ascod, švédský CV90, česko-slovenský Šakal a německá Puma. Podle Bečváře nyní typ vozidla nehraje žádnou roli. Hlavní je naplnění specifikace.

Nákup pásových transportérů bude zatím nejdražší zakázkou české armády. Pro srovnání - za pronájem gripenů zaplatí vojáci přes 20 miliard korun, kolové transportéry Pandur stály téměř 15 miliard. Cena nákladních aut Tatra přesáhla jen lehce dvě a půl miliardy.