Jamajské bobistky oblečou na olympiádě kombinézy od zlínské designérky

Ze Zlína přes Jamajku až na zimní olympiádu do jihokorejského Pchjongčchangu. Takovou cestu urazí nápad zlínské designérky Zuzany Bahulové, která navrhla kombinézu jamajského ženského bobu. I když jeho posádka nebude mít medailové ambice, přece jen bude poutat pozornost. Podíl na tom má určitě i film Kokosy na sněhu.

Video Jamajské bobistky nastoupí na OH v kombinézách od zlínské designérky
video

Jamajské bobistky nastoupí na OH v kombinézách od zlínské designérky

Legendární „kokosy na sněhu“ se poprvé představily před třiceti lety na Hrách v Calgary. Po mužském týmu se na letošní olympiádu v Jižní Koreji kvalifikovaly bobistky, ve složení Jazmine Fenlator-Victorianová, Carrie Russellová a Audra Segreeová.

A v ledovém korytu se představí v kombinézách navržených zlínskou lektorkou Univerzity Tomáše Bati Zuzanou Bahulovou. Už na olympiádě v Londýně a Riu závodili v jejím designu veslaři. „Léta navrhuji pro veslování, kterému jsem se sama dříve věnovala. Dozvěděly se to bobistky a přes australský tým jsem se dostala k zakázce pro Jamajčanky,“ řekla mladá designérka.

Požadavkem bobistek bylo, aby se na dresech uplatnily barvy z jamajské vlajky a motiv národního symbolu kolibříka. Hlavní část kombinézy je tak černá, doprovázena zelenými a žlutými prvky. Ptačí motiv umístila na zadní stranu těla. „Dostala jsem relativně volné zadání, někdy to může být i složitější,“ uvedla Bahulová.

Vedle kombinéz navrhla i design šátku, bund a elastických kalhot. „Zuzanin návrh se Jamajčankám natolik líbil, že si jej prosadily u výrobce oblečení Puma, který jinak vyrábí s vlastními návrháři,“ poznamenal mluvčí univerzity Jan Malý.

Premiéra na zimní olympiádě

Bahulová absolvovala ještě při studiích zlínské Fakulty multimediálních komunikací stáž v Kalifornském institutu umění, kde mohla jako první Češka studovat charakterovou animaci. Zkušenosti sbírala i v zahraniční firmě vyrábějící oblečení pro veslaře.

Poté působila v pozici umělecké ředitelky ve Filmovém uzlu Zlín a nyní jako lektorka kresby a malby na zlínské univerzitě. V současné době se také podílí na vývoji interaktivní animace pro Mezinárodní veslařskou federaci.

Na zimních olympijských hrách bude její design u sportovců k vidění poprvé. Úvodní jízdy jamajského dvojbobu jsou na programu 20. února po polední místního času.