Ratolest pomáhá mladým, kteří dostali trest, aby neuvázli ve spirále kriminality

Předejít recidivě a zvýšit uplatnění na trhu práce chce nový projekt občanského sdružení Ratolest Brno s názvem Z kruhu ven. Určený je pro mladé, kteří překročili zákon nebo k tomu směřují. Snaží se je začlenit zpět do společnosti tak, aby znovu nespáchali trestný čin. Jen v Jihomoravském kraji totiž recidiva mladistvých dosahuje ke dvaceti procentům případů.

Video Nový projekt chce předejít recidivě kriminality mladistvých
video

Nový projekt chce předejít recidivě kriminality mladistvých

Preventivní program spolku Ratolest Brno je určený pro mladistvé a dospělé ve věku od 15 do 30 let, kteří se dostali do konfliktu se zákonem. Do projektu se už zapojilo dvanáct mladých delikventů, většina z nařízení soudů a probační služby. Kontaktovat pracovníky Ratolesti mohou ale třeba i rodiče.

Odborníci pomáhají řešit potíže v rodině, ve škole, ve vztazích s vrstevníky i jejich okolím. Působí na mladé preventivně v oblasti drog, sexu, šikany a kriminality, u níž se snaží zejména snížit riziko jejího opakování.

Recidiva mladistvých se totiž šplhá ke dvaceti procentům. Počty trestných činů, kterých se v Jihomoravském kraji dopustí, se ale snižují. Před pěti lety jich celkem spáchali přes čtyři sta, v roce 2016 to bylo necelých dvě stě padesát.

Počet trestných činů mladistvých v Jihomoravském kraji
Zdroj: ČT24

Z kruhu ven

Mezi ty, jimž se snaží v Ratolesti pomoci, je například Michal. V době, kdy mu nebylo ještě osmnáct let, pil alkohol nebo pokreslil památník v parku. Dostal se za to do křížku s policií. Navíc ho udal otec nezletilé dívky, se kterou měl Michal pohlavní styk. Od soudu tak odcházel s ročním podmíněným trestem a nařízením zapojit se do nového projektu Ratolesti Brno. „Má to svůj určitý smysl, ale jen pro toho, kdo opravdu chce,“ řekl Michal.

Jednou týdně teď podstupuje různé terapie, získává informace o možnostech vzdělání i práce a trénuje chování v konkrétních situacích. „Jedinečnost tohoto projektu spočívá v tom, že poskytuje dlouhodobou individuální spolupráci s klientem, a to v rozmezí pěti až patnácti měsíců,“ řekl vedoucí programu z brněnské Ratolesti Zdeněk Trávníček s tím, že hlavním cílem je zamezit opakování trestné činnosti.