Žloutenka se v Ústí nad Labem dál šíří. Za týden přibylo 30 nových případů

Epidemie žloutenky se v Ústí nad Labem rozšířila i mimo vyloučené lokality. Za týden přibylo 30 nových případů, od srpna se tak nakazilo 237 lidí. Uvedla to Eva Patrasová z krajské hygienické stanice. Současná epidemie hepatitidy typu A je v regionu zatím nejrozsáhlejší za posledních několik let.

Video Události v regionech (Praha)
video

Žloutenka se v Ústí nad Labem dál šíří

Původní ohniska žloutenky se nacházela v sociálně vyloučených lokalitách, jako jsou Krásné Březno nebo Mojžíř. „Devět případů z toho týdne je mimo vybranou lokalitu,“ uvedla Patrasová. Jeden případ se objevil už mimo Ústí. „Je to člověk, který žije v Děčíně a pracuje v Ústí,“ řekla epidemioložka.

Na řadě základních škol, kde se nemoc objevila, platí přísná hygienická opatření. Kolektivy, kde byla nákaza potvrzena, používají oddělená sociální zařízení. Hygienici pokračují také s očkováním.

Velký zájem o očkování zaznamenali pediatři i praktičtí lékaři, na očkovací látku se nyní čeká několik dnů. Právě očkování je podle Patrasové účinnou ochranou. „Do sedmi dnů od posledního kontaktu s nemocným lze ještě očkovat, protože infekční žloutenky mají obecně delší inkubační dobu,“ uvedla.

Většina pacientů je umístěna na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. To je však od srpna kvůli epidemii na hranici své kapacity. „Nemocnice připravila záložní plán a jsme připraveni zabrat další stanice a rozšířit kapacitu, abychom epidemii zvládli, ale doufám, že to nebude potřeba,“ uvedl primář oddělení Pavel Dlouhý. 

Lidé by měli podle hygieniků dbát zvýšené péče o čistotu. „Jsme v kontaktu s ústeckým dopravním podnikem i se supermarkety ohledně dezinfekce nákupních vozíků,“ řekla Patrasová. Mimořádný zájem je nyní o dezinfekční prostředky v drogériích.

Ústecká radnice už dříve uvolnila mimořádný příspěvek 5000 korun pro každou ústeckou školu a školku na nákup dezinfekčních prostředků a hygienických potřeb. Celková částka za opatření byla 240 tisíc korun.

Vedení města nyní rozhodlo uvolnit dalších 50 tisíc korun pro příspěvkové organizace na dezinfekci. Z pěněz se budou kupovat hygienické ubrousky, dezinfekční gely a úklidové prostředky. Celkem 5000 korun dostanou na stejný účel domovy pro seniory, azylový dům, pečovatelská služba a jesle.

S epidemií žloutenky se v posledním roce potýkal především Jihomoravský kraj. Loni se nemocí nakazilo téměř 450 lidí, letos však hygienici hlásí úbytek případů. Od ledna do počátku října jich bylo 67. V Ústeckém kraji se naopak hepatitida letos ve větší míře objevila kromě krajského města také na Děčínsku nebo v Litoměřicích.