Zimní stadion na zelené louce? Jihlava za skoro milion prověří místo pro stavbu

Jihlava uvolní devět set tisíc korun na prověření místa u silnice na Pelhřimov pro zvažovanou multifunkční sportovní arénu. Rozhodli o tom zastupitelé města. O stavbě nového stadionu ale město dosud nerozhodlo, nemá na ni ani peníze.

Horácký zimní stadion
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Zrekonstruovat nebo postavit nový? Tuto otázku řeší vedení Jihlavy už dlouho. Loni na jaře město zvažovalo, že by starý Horácký stadion zbouralo a postavilo nový. Nakonec se ale na podzim rozhodlo budovu opravit. Petici za rekonstrukci stadionu na internetu dosud podpořilo téměř třináct set fanoušků.

Podle primátora Rudolfa Chaloupka (ČSSD) ale tento záměr trochu ztížil letošní postup jihlavské Dukly do extraligy. „Protože se v České republice nenajde zimní stadion, na kterém by mohla extraligu odehrát a zůstala Duklou Jihlava,“ vysvětlil primátor. Radnice se teď podle něj zabývá tím, jak to udělat, aby Dukla mohla hrát a aby ve městě mohla vzniknout nová hala.

Pozemek směrem na Pelhřimov je podle Chaloupka důležitý a bude dobré ho prověřit, i kdyby tam sportovní hala nevznikla. Město prověří možnost stavby haly v sousedství připravovaného obchodního centra Aventin. Záložní plocha pro sportovní halu je podle náměstka primátora Radka Popelky (ANO) v Handlových Dvorech na jiném okraji Jihlavy.

Zastupitel za opoziční ODS David Beke považuje průzkumy v takovém rozsahu za zbytečné, pokud nepadlo rozhodnutí o stavbě haly. Podle něj by teď stačila orientační analýza s náklady do 100 000 korun.

Jeho stranický kolega Vladimír Hink navrhl převést výše zmíněných 900 000 korun do rezervy města a používat je na případné opravy a provoz starého stadionu. „Většina z nás asi tuší, že nový zimní stadion, bohužel, nebudeme moci vystavět z těch důvodů, že finanční náklady, a hlavně provozní, by byly tak vysoké, že si to město s 50 000 obyvateli nemůže dovolit,“ řekl Vladimír Hink.

Podle primátora by Jihlava měla být připravena pro případ, že by na sportovní halu bylo možné čerpat dotace. Podotkl, že určité přísliby už zazněly od kraje i od vlády. „Nicméně jsou to zatím jenom přísliby,“ řekl primátor.

Pro uvolnění 900 000 korun na průzkum lokality směrem na Pelhřimov po hodinové debatě zvedlo ruku 24 zastupitelů. Proti bylo pět členů zastupitelstva a stejný počet se hlasování zdržel. Na Horáckém zimním stadionu město zatím zaplatilo nezbytné úpravy pro extraligu.