Na Zlínsku posílí myslivce policisté. Budou střílet divočáky kvůli moru

V ohnisku nákazy prasečího moru na Zlínsku začnou kromě myslivců odstřelovat divoká prasata i policisté. Budou speciálně vyškoleni a do akce nasazeni zhruba do týdne. Postup odstřelů budou na místě kontrolovat veterináři a myslivci.

Vyškolení myslivci budou střílet divočáky v epicentru nákazy
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

O nasazení policistů informoval ministr zemědělství Marián Jurečka. Podle ministra se původně uvažovalo i o nasazení armády. „Nakonec z legislativních důvodů se (to) podařilo vyjednat pouze s policií, armádu nebylo možné využít,“ řekl. Armádní veterináři v oblasti již pomáhají s testováním uhynulých a zastřelených prasat.

Nasazeno bude asi 20 policistů, řekl Jurečka novinářům. Podle ministerstva budou zaručovat bezpečný odvoz zastřelených prasat veterináři a myslivci, stejně jako dezinfekci místa odlovu. „Vzhledem k souvisejícím nákladům budou mít myslivci i v těchto případech nárok na finanční kompenzaci,“ uvedl úřad.

Ministr již dříve uvedl, že kvůli stěhování divokých prasat za potravou by chtěl odlovit celou tamní populaci do příchodu zimy.

V České republice se africký mor prasat dosud nikdy nevyskytoval, ačkoli se choroba loni objevila například v Polsku, kde se ale šíření povedlo zastavit.

Video Události
video

UDÁLOSTI: První úlovek myslivců ve vysoce rizikové oblasti

První dva uhynulí divočáci s AMP byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. Ministr zemědělství Marian Jurečka o výskytu nemoci informoval 27. června. Do 22. září byla nemoc potvrzena u 103 zvířat.

V červené, nejohroženější zóně povolili veterináři lov divočáků teprve 11. září, myslivci zde zatím zastřelili osm zvířat. Na tomto území se také používají odchytové klece, ve kterých zatím skončilo osm zvířat. Nákaza se u žádného z těchto divočáků nepotvrdila.