Už bez front. Zlínský kraj rozdělí na lepší topení 155 milionů korun

Druhé kolo kotlíkových dotací dnes vyhlásil Zlínský kraj. Tentokrát rozdělí víc než 155 milionů korun z evropských fondů. Pravidla se od prvního kola liší. Dotaci nebude možné využít například na nákup kotle výhradně na uhlí. Zároveň ale odpadá povinnost pořídit spolu s novým topením i těsnější okna a dveře.

 Předpokládá se, že by peníze měly vyjít asi na 1500 žadatelů, řekl dnes ČTK vedoucí krajského odboru řízení dotačních programů Martin Kobzáň. Příjem žádostí bude zahájen 25. října.

V prvním kole dotací bylo ve dvou výzvách rozděleno 171 milionů korun, uspělo 1445 žádostí. Kraj očekává, že i ve druhém kole bude zájem o dotace velký. Při první výzvě čekaly před úřadem stovky lidí, u druhé výzvy již lidé mohli poslat žádost elektronicky, tuto možnost zvolil kraj i nyní.

Lidé už nemusí čekat ve frontách

„Osvědčilo se to, odpadly fronty a stání před otevřením úřadu. Pro žadatele je to rozhodně lepší varianta, pohodlnější,“ uvedl Kobzáň. Úřad počítá s velkým náporem žadatelů. „Na to se připravujeme, chceme, aby vše proběhlo hladce. Máme systém nastavený velmi robustně, měl by zvládnout předpokládaný nápor,“ řekl Kobzáň.

Video Kotlíkové dotace
video

Kotlíkové dotace

Lidé se o dotace zajímali již dříve. „Registrujeme hodně telefonátů i návštěv, zájem si myslím, že je veliký. Přestože výzva byla vyhlášena až dnes, lidé se už několik měsíců zpátky ptali, kdy budou další kotlíkové dotace, jaké tam budou podmínky a tak dále,“ popsal Kobzáň.

V poslední výzvě letos na jaře podle něj neuspělo téměř 600 žadatelů, u kterých se očekává, že podají žádost znovu. Z první vlny je proplaceno již víc než 136 milionů korun. „Už 1161 kotlů slouží v domácnostech, zbývá proplatit asi 34 milionů korun,“ řekl Kobzáň.

Výzva, formulář žádosti i další informace jsou zveřejněny na úřední desce i na webu Zlínského kraje.

V lednu se rozhodne

O poskytnutí podpory rozhodnou rada a zastupitelstvo v lednu nebo únoru příštího roku. Po odeslání elektronického formuláře mají lidé deset dní na to, aby úřadu dodali žádost v papírové podobě. Lidé budou moci vyměnit starý kotel na pevná paliva s ručním přikládáním za automatický kotel na uhlí a biomasu, kotel pouze na biomasu, plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo.

Oproti prvnímu kolu dotací nebude možné žádat dotace na výměnu kotle na uhlí za nový kotel na uhlí, snížila se maximální výše dotace u některých zdrojů tepla, lidé však již nebudou muset společně s výměnou kotle dělat další opatření ke snížení energetické náročnosti domu.

Do roku 2020 by se v kraji i České republice měly uskutečnit tři etapy rozdělování dotací na výměnu kotlů. V kraji by mělo být rozděleno dohromady asi 450 milionů korun. V Česku byly v první vlně určeny na výměnu kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. Do roku 2020 by se mělo rozdělit devět miliard korun a vyměnit až 100 000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.