Najít bydlení v Brně je téměř nemožné. Vysokoškolákům začíná škola

4 minuty
Pronajímat byty v Brně se vyplatí
Zdroj: ČT24

Studenti v Brně výrazně ovlivňují realitní trh. Většina shání podnájem a poptávka po bytech převyšuje nabídku. Plné jsou i vysokoškolské koleje. Vysoké školy zahájí akademický rok v pondělí. Město se rozroste o sedmdesát tisíc mladých lidí.

Sehnat v Brně byt je teď obtížnější než ve zbytku roku. Realitní trh ve městě především na přelomu srpna a září ovlivňují vysokoškoláci. „V Brně je poptávka po nájemním bydlení rozhodně vysoká. Byty mizí z nabídky v řádu jednotek dní. A ceny stále rostou,“ řekla specialistka Sreality.cz Táňa Lálová.

Alena Rymešová s přítelem prošla za poslední měsíc už přes deset bytů. Podnájem se jim ale získat zatím nepodařilo. „Je to náročné, požadavky na lidi jsou veliké, majitelé si hodně vybírají, koho do bytu chtějí. Přebíjí se i cenově. Je daná nějaká cena a někdo přijde a řekne, že dá o 500, o 1000 korun víc,“ popsala neúspěšné hledání bytu Alena Rymešová.

Vyplatí se byty pronajímat, ne prodávat

Developer, který nedávno dostavěl dům v Bratislavské ulici, ani jeden z šedesáti sedmi malometrážních bytů neprodal, všechny pronajímá. „S nabídkou jsme začali v březnu a skončili jsme posledním bytem na konci srpna, takže sto procent bylo během pěti měsíců. Bylo to rychlejší, než jsme čekali,“ řekl projektový manažer RC Brno Bratislavská Marian Ležák. Polovinu bytů v domě obsadili zahraniční studenti.

Největší zájem je v Brně o pronájem bytů okolo 60 metrů čtverečních. Měsíčně v něm lidé zaplatí okolo 14 000 korun. „Tím, že je dneska velká poptávka ze strany studentů, nemáte tolik času na rozmyšlenou jako v jiných měsících. Ti, kdo hledají podnájem, musejí jednat i extrémně rychle,“ potvrdil realitní makléř Jan Hrbáč.

Vysokoškolské koleje jsou opět v kurzu

Kvůli zvyšujícím se nájmům v soukromých bytech znovu roste i zájem studentů o ubytování na kolejích. Letos se o lůžka přihlásilo víc studentů než loni. Na některých školách i o patnáct procent. Třeba Masarykova univerzita poprvé po několika letech nedokázala ubytovat všechny zájemce. Za místo na koleji student zaplatí necelé tři tisíce korun měsíčně. To je pro Brno průměrná částka. Nejdražší pokoje vyjdou studenty na čtyři tisíce korun.

Kapacita kolejí v Brně
Zdroj: ČT24

I přes relativně drahé pokoje jsou všechna lůžka v Brně obsazená. Nejvíc jich má Vysoké učení technické a Masarykova univerzita. Další pronajímá Mendlova a Veterinární univerzita. Veterinární a farmaceutické univerzitě chybí asi 200 lůžek. Pokoje si chtějí vypůjčit od jiné školy. „Máme o patnáct procent větší zájem než loni. Já se budu snažit s VUT domluvit navýšení kapacity na příští rok,“ řekl ředitel Kaunicových kolejí, Veterinární a farmaceutické univerzity Peter Kompér. V Brně celkem studenti zaberou víc než čtrnáct tisíc postelí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 11 mminutami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 3 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 5 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 8 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 10 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 17 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 18 hhodinami
Načítání...