Státní zástupce Galát čelí kárné žalobě kvůli kauze Zadeh. Z případu byl stažen

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan podal kárnou žalobu na státního zástupce Michala Galáta, který dozoruje případ česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. „Z jedné z kauz, které se týkají ovlivňování svědků, byl dozorující státní zástupce Galát stažen,“ uvedl zpravodajský server Českého rozhlasu.

Státní zástupce Michal Galát
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Zadeh se před Krajským soudem v Brně zpovídá z miliardových daňových úniků, v tomto případě jde ale o druhou větev kauzy, kdy je Zadeh ve vazbě kvůli údajnému ovlivňování svědků. „Nejvyšší správní soud eviduje kárnou žalobu, ve které je navrhovatelem vrchní státní zástupce v Olomouci a kárně obviněným doktor Galát. Tato kárná žaloba přišla na Nejvyšší správní soud 3. srpna letošního roku,“ řekla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Ištvan Českému rozhlasu řekl, že se k případnému řízení nevyjadřuje, protože je neveřejné, a dokud o věci nerozhodují příslušné orgány, tak ji nelze komentovat. Stažení Galáta z případu serveru potvrdil Ištvanův náměstek Pavel Komár, podle kterého byl z případu týkajícího se údajného ovlivňování svědků Galát stažen před několika týdny. „Opatřením ředitele odboru došlo ke změně dozorového státního zástupce,“ řekl Pavel Komár.

Michal Galát se nevyjádřil. „Nezlobte se, ale já se po telefonu k té trestní věci nevyjadřuji. Pokud chcete nějaké informace, obraťte se na vedení VSZ Olomouc, popřípadě na naše webové stránky. Pokud bych chtěl veřejnosti něco sdělit, informoval bych ji, ale takto na dotazy neodpovídám,“ řekl Českému rozhlasu Michal Galát.

V případu našlo v minulosti chyby Nejvyšší státní zastupitelství, podle kterého pochybila policie při nakládání s odposlechy, i dozorový státní zástupce, a to u vazebního řízení se Zadehem. Podle NSZ žalobce adekvátně procesně nereagoval na to, že uplynula nejvyšší přípustná doba trvání koluzní vazby a po uplynutí lhůty neoprávněně stanovoval podmínky pro uskutečnění návštěv ve výkonu vazby.