Ústecký kraj si půjčí přes miliardu, svůj dluh zvýší téměř o polovinu

Ústecký kraj, již nyní zadlužený, si chce půjčit další 1,5 miliardy korun. Jeho dluh se tak zvýší téměř o polovinu. Vedení regionu se brání opoziční kritice tím, že nutně potřebuje na rekonstrukce mostů nebo dostavbu školských zařízení.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Peníze z úvěru chce kraj použít na rekonstrukce mostů, nebo dostavbu školských zařízení

Ústecký most Edvarda Beneše je v havarijním stavu. Opravu by měl zajistit kraj, který však nemá dost peněz. „Potřebujeme minimálně 200 milionů korun,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Vedení regionu si ale chce půjčit výrazně více peněz – celkem 1,5 miliardy. Potřebuje je i na další velké investice, například opravu mostu v Roudnici za 150 milionů nebo rozšíření stavební a technické střední školy v krajském městě. Měl by u ní vzniknout středoškolský kampus řemesel za 440 milionů korun.

Opozici se vyhlídka na velký úvěr nelíbí. Podle kritiků hejtmanství jsou peníze na nutné opravy v rozpočtu a jiné investice si mohou radní odpustit. „Některé nesmyslné věci dělají jenom jako svoje PR,“ míní člen finanční komise Ústeckého kraje Jaroslav Kubera (ODS).

Krajský úřad nicméně již vyhlásil výběrové řízení na bankovní dům, který mu peníze půjčí. Úvěr 1,5 miliardy zvýší jeho dluh bezmála o polovinu. Zatím musí Ústecký kraj splácet 3,5 miliardy korun. „Pokud orgány kraje, tedy zastupitelstvo, rozhodne, že je možné vzít úvěr, tak samozřejmě počítáme s tím, že jsme schopni to splatit,“ poznamenala mluvčí Dosedělová.

Zákon o rozpočtovém určení daní určuje fiskální pravidlo, které stanoví, že územní samosprávné celky hospodaří tak, aby výše dluhu nepřesáhla 60 procent průměru příjmů za poslední čtyři roky.