Po bouřkách tečou splašky rovnou do řeky. Lidem to vadí, ale zatím je to legální

Letní bouřky vyplavily na mnoha místech obsah kanalizace do řek. Desítky let stará technologie počítá s tím, že při přívalových deštích odpad ze zahlcené kanalizace vyteče rovnou do řek nebo potoků. Zabrání se tím poškození kanalizací i čistíren. Jenže lidem, kteří poblíž takových míst bydlí, vodohospodářům a rybářům se to přestává líbit.

Video Události v regionech (Praha)
video

Při bouřkách někde tečou splašky rovnou do řek

Například potok v Horním Slavkově byl po bouřce plný všeho, co lidé spláchli do záchodu. Do potoka totiž ústí tzv. odlehčovací komora. Stejně je to i v Karlových Varech.

„Mě to hrozně štve, nikdo s tím nic nedělá. V dnešní době, když někomu někde vyteče trochu oleje, tak se můžou zbláznit, ale tohle nevadí nikomu,“ diví se obyvatel Karlových Varů.

Stěžují si i rybáři. „Rybářům se to samozřejmě nelíbí. Je to pstruhový revír, kde rybáři sami v té vodě chodí,“ říká hospodář Českého rybářského svazu v Karlových Varech Martin Červenka.

Potok v Horním Slavkově byl po bouřce plný všeho, co lidé spláchli do záchodu
Zdroj: ČT24

Problém způsobují tzv. jednotné kanalizace budované ve městech před sto lety. Aby se při průtrži nepoškodily a neucpaly, mají tzv. odlehčovací komory. Z nich nevyčištěná voda přeteče do potoků a řek. Podobně to mají i některé čistírny.

„Pokud se zvýší průtok srážkami, tak voda přepadá,“ vysvětluje ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Antonín Jágl. Bez odlehčovacích komor by přívalový déšť čistírnu vážně poškodil.

Bouřek se letos nad Karlovarskem přehnalo více než v minulých letech. Problém, ke kterému docházelo jen výjimečně, je tak letos patrnější. „Musí dojít k takovému naředění, které už by těm tokům škodit nemělo,“ dodává Jágl.

Povodí Ohře ale nesouhlasí. Nově už odlehčovací komory nepovoluje a žádá také zpřísnění zákona. „Vodní zákon nemá tuto vodu vypouštěnou z odlehčovacích komor jako odpadní a v podstatě to vůbec nereguluje. Je to vypouštění zcela legální, bez povinnosti to sledovat,“ uvádí vedoucí vodohospodářského plánování Povodí Ohře Chomutov Vlastimil Zahrádka. Alespoň částečně by to měla změnit připravovaná novela vodního zákona.