V areálu Dukelských kasáren v Opavě může být opět živo. Projektanti zde plánují nové byty

Opavský magistrát dál hledá využití pro areál bývalých Dukelských kasáren. Jejich velká část je opuštěná a chátrá. Nechal proto vypracovat urbanistickou studii. Zvažuje také možnost stavby vlastního bytového domu. Pokud by tam město postavilo první byty, přilákalo by to možná další investory, uvedl primátor města Radim Křupala (ČSSD).

Video Dukelská kasárna
video

Dukelská kasárna

Dukelská kasárna mají rozlohu zhruba 11 000 hektarů. Ve spodní části stojí historické budovy, které chátrají, a není jasné, jak by mohly být využité. V horní pak sídlí několik firem s lehkou výrobou. Například výrobce kol. Magistrát nyní řeší využití střední části o rozloze přesahující 6000 hektarů. „Ta je nyní bez zástavby či tam stojí dřevěné garáže nebo nepotřebné domy,“ uvedl primátor.

Město počítá s demolicí těchto staveb. Připravuje také stavbu páteřního rozvodu vodovodu a kanalizace. Pozemky tak chce připravit, aby pro případné investory byly atraktivnější.

„Chceme samozřejmě současně řešit bytovou situaci tady v Opavě. Tyto bytové domy by pomohly nabídnout více bytů, protože v Opavě máme de facto nedostatek bytů. Obecně se ví, že jsou byty v Opavě velmi drahé.“

Radim Křupala (ČSSD)

primátor města Opavy

Plánovaná studie má například území rozdělit na menší parcely, které by se nabízely pro jednotlivé stavby. To v případě, že by město, které vlastní 90 procent areálu, nenašlo zájemce o celou plochu. Studie bude dokončena v listopadu a město za ni zaplatí víc než 300 000 korun.

Opava již oslovila sedm prestižních architektonických ateliérů. Přišly čtyři nabídky, hlavním hodnoticím kritériem byla cena. Vítězným se stal návrh opavského Ateliéru 38.

„Zadáním bylo na daném území navrhnout bydlení. Musíme si uvědomit, že jsme na brownfieldu, což je dneska prázdné místo v organismu města.“

Tomáš Bindr

architekt, Atelier 38

V minulosti město pro střední část kasáren počítalo s kombinací bydlení a lehké výroby. Nyní se chce soustředit hlavně na bytové domy. „Dovedu si představit, že pokud by se zájemci nenašli, že město bude v budoucnu prvním investorem, který by tam bytový dům postavil,“ dodal Křupala.

Původně dělostřelecká kasárna byla postavena v Opavě v roce 1889. Nejprve se jmenovala Rudolfova, později nesla jméno prvního prezidenta T. G. Masaryka. Po skončení druhé světové války byla přejmenována na Dukelská. Na stavbě historických budov se podílel městský stavební inženýr, malíř, zakladatel a ředitel Městského muzea v Opavě Moritz Hartel. V době komunistického režimu do areálu ročně narukovalo až 1000 vojáků. Armáda objekty opustila v roce 2007.

Bruntál objekty po vojácích srovná se zemí

Situaci kolem starých kasárenských objektů řeší také Bruntál. Chce ale jít opačnou cestou než Opava. Zdejší kasárna opustili vojáci před šestadvaceti lety. Od té doby budova bývalé ošetřovny chátrá. A v dohledné době půjde k zemi.

„Město Bruntál odkoupilo na konci loňského roku od soukromého vlastníka budovu bývalé ošetřovny v kasárnách v západní části našeho města. Budova je již mnoho let nevyužívaná, je ve velmi zchátralém stavu. Demolice je jediným smysluplným řešením,“ poznamenal starosta Bruntálu Petr Rys.

Místo rozvalin, kde přespávají bezdomovci, vybuduje město oddychovou zónu s hřištěm a BMX dráhou pro děti. Demolice započne během několika dnů.