Instalace elektrických ohradníků kolem ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku je hotova. Dělníci začali ohradníky osazovat v pátek ráno na kraji Zlína a práci dokončili v sobotu večer. Celkem bylo kolem zamořené oblasti osazeno téměř 12 kilometrů ohradníků, které mají udržet divočáky v epicentru nákazy.
Ohradník kolem území zasaženého africkým morem prasat je hotov
Elektrické ohradníky stojí mezi Zlínem a Fryštáckou přehradou, Fryštákem a Lukovem, Lukovem a Zlínem-Velíkovou, Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a také v úseku mezi Veselou a Lípou. Jsou vysoké 73 centimetrů a napájené bateriemi. Elektřina v ohradníku nemá takovou intenzitu, aby nějak ohrozila člověka, který se ho náhodou dotkne.
Osazení ohradníků souvisí se stavem nebezpečí, který zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyhlásil v pondělí na katastrálním území měst a obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí. Ohradníky částečně lemují území nákazy o rozloze 40 kilometrů čtverečních. Kolem ohniska nákazy zůstávají i pachové ohradníky, které nainstalovali myslivci před dvěma týdny.
Do ohniska nákazy nesmějí vstupovat lidé se psy a dalšími domácími zvířaty. Zemědělci mají zákaz na 115,5 hektaru půdy sklízet úrodu. Dostatek potravy má divočáky udržet v zamořené oblasti a zabránit šíření choroby.
Myslivci v oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolních regionech odlovili již asi 1300 divočáků, u žádného kusu mimo zamořené území veterináři chorobu nezjistili, v zamořené oblasti nemoc potvrdili zatím u 77 divočáků ze 132 uhynulých. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.