Kloubní náhrady nebo speciální sklo. Vědci v Brně rozšiřují možnosti využití speciální keramiky

Kloubní náhrady nebo neprůstřelné sklo umí vyrobit vědci z institutu Ceitec Vysokého učení technického ze speciální keramiky. V několika laboratořích pracují na přístrojích za desítky milionů korun na tom, aby zlepšili vlastnosti keramického materiálu a rozšiřovali možnosti jejího využití.

Výrobky ze speciální keramiky
Zdroj: ČT24

Na začátku prášek, na konci náhrada kosti. Lisování prášku, výroba hmoty a následné vypalování. Speciální keramika se zpracovává stejně jako ta běžná. Z polotovarů mohou vzniknout přesně modelované kosti, o které pacient přišel třeba při nehodě.

„Máme metodu, která dokáže udělat náhradu přesně pro defekt. V ideálním případě je náhrada postupně zcela nahrazena novou kostí,“ vysvětlil vedoucí skupiny Pokročilé keramické materiály CEITEC VUT Martin Trunec.

Vědci se zabývají právě tím, jak vyvinout takový materiál, aby ho buňky časem pohltily a vytvořily novou kost. Svůj výzkum začnou testovat na zvířatech.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Rozhovor s Martinem Truncem, vedoucím výzkumné skupiny CEITEC VUT

Zdroj: ČT24

Materiál může využít také armáda nebo policie

Výrobky z laboratoře CEITECu najdou uplatnění nejen v lékařství, ale například v armádě. Tam by se dala využít průhledná keramika jako pancíř, neprůhledná může sloužit do neprůstřelných vest. „Neexistují v ní vůbec žádné póry, které by rozptylovaly světlo. Takový materiál je tvrdší, pevnější, odolnější než sklo,“ popsal vědec Karel Maca.

Speciální materiál projektil neprorazí
Zdroj: ČT24

Dostat armádní materiály z laboratoře do praxe je jednodušší než ty lékařské. Nemusí totiž procházet tak přísnými testy. Vojáci nebo policisté by je mohli nosit už za několik let.