Nehodu na pouťové atrakci v Zaječí řeší policie pro podezření z obecného ohrožení

Kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nehody pouťové atrakce v Zaječí na Břeclavsku. Zatím nikoho neobvinili. Čekají na posudek soudního znalce. Při nehodě se v sobotu zranilo celkem sedm lidí.

Pouťová atrakce se na hodech v Zaječí nebezpečně nahnula v sobotu v podvečer, v té době bylo na jejích sedadlech 18 lidí. Obsluha atrakce kolotoče ihned nouzově zastavila, ale i přesto někteří návštěvníci narazili nohama do zábradlí. „Naráz to z ničeho nic vyskočilo z těch patek, na kterých to drželo. To byl takový zmatek a chaos,“ popsala obyvatelka Zaječí Jarmila Kubišová.

Zábradlí polámalo lidem nohy 

„Celá ta atrakce najednou strašně poskočila a bylo cítit, že se hýbe úplně celá. Jak to skočilo dolů, tak se vysunulo zábradlí a hodně lidí si tam o to polámalo nohy,“ doplnil návštěvník atrakce Štěpán Sigmund, který událost natočil. Jemu se naštěstí nic nestalo. „Mám trochu škrábnutou nohu,“ řekl.

Video Nehodu pouťové atrakce natočil Štěpán Sigmund
video

Nehodu pouťové atrakce natočil Štěpán Sigmund

Zdroj: ČT24

Zranilo se sedm lidí včetně nezletilých, šlo o lehčí i vážné zlomeniny. Čtyři zraněné záchranná služba převezla do nemocnice, další tři ošetřila na místě. „V rámci šetření byl přibrán znalec z oboru strojírenství, který by se měl vyjádřit k příčině posunu atrakce,“ řekla mluvčí policie Kamila Haraštová. Provozovatelé se k události vyjádřit nechtěli.

Vymahatelnost kontrol je podle ČOI špatná

„Každý rok musíme dělat kontroly elektriky, hydrauliky a školit personál,“ řekl jiný provozovatel atrakcí Ladislav Kilián. Vymahatelnost těchto kontrol je ale podle České obchodní inspekce velmi špatná. Povinnost není uvedena v zákoně. Jediné, co kontroloři zkoumají, je, zda kolotoč při prvním uvedení na trh má platný certifikát – něco jako technický průkaz. „Jakmile je uvedený na trh, je to už vše jenom v rukou provozovatele, je to jeho odpovědnost,“ řekl mluvčí ČOI Jiří Frölich. Návštěvník sice provozovatele může o tento technický průkaz požádat, ten mu ho ale ukázat nemusí. Ani to mu zákon neukládá.

Jedna z nejvážnějších nehod na kolotočích se stala v květnu 2015, kdy zemřel sedmnáctiletý mladík. V roce 2014 zase vypadla z ruského kola pětatřicetiletá žena. A v roce 2012 se utrhl vozík jedné z atrakcí na Matějské pouti – zranily se dvě ženy. V případě nehody v Zaječí kriminalisté zahájili trestní řízení kvůli obecnému ohrožení, zatím nikoho neobvinili.