Za rok 2016 exportovala podle šéfa zbrojařské asociace Jiřího Hynka ČR zbraně za 18,8 miliard korun, což je rekord. Ještě v roce 2011 to nebylo ani pět miliard, roky 2000–2006 byly ještě výrazně horší.
Dobrou kondici zbrojního průmyslu potvrzují i firmy. Například Česká zbrojovka měla loni rekordní tržby 4 miliardy korun,meziročně je zvýšila asi o 10 procent. Rekordní byl i zisk 600 miliónů korun. Rostla výroba i prodej.
Firmy mají nedostatek zaměstnanců
„Obchodovali jsme se 100 zeměmi. Největší exportní teritoria jsou Evropa, Thajsko, Kanada a především USA,“ uvedl generální ředitel zbrojovky Lubomír Kovařík.
Nárůst exportu zbrojaři čekají i v roce 2017, už ale nebude tak výrazný. „Nárůst nebude tak velký jako v předchozích letech, neboť se řada firem dostala na strop svých výrobních kapacit. Dalšímu rozvoji brání nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce,“ uvedl šéf zbrojařů Jiří Hynek.

V Brně začal veletrh IDET
Firmy sdružené do Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu v současnosti zaměstnávají více než 20 000 lidí.
Podle údajů asociace mezi hlavní exportní trhy patří Irák nebo Spojené státy americké. Zájem o české zboží je také v Alžírsku, Afghánistánu nebo Brazílii.
Galerie: V Brně začal veletrh Idet
V oboru se snaží prosadit i některé firmy, které s ním nebyly dříve spojené. Příkladem je designérská společnost Zetor Engineering, jejíž výhradní činností je rozvoj speciálních projektů v oblasti vojenského průmyslu. Firma na veletrhu ukazuje aktuální podobu vyvíjeného speciálního vojenského vozidla – mobilní základny a nosiče speciálních vojenských nadstaveb.
Nakupuje i stát
Nové zbraně nakupuje také ministerstvo obrany. To dnes podepsalo tři smlouvy a během brněnského zbrojařského veletrhu IDET podepíše ještě další čtyři smlouvy celkem za 750 milionů korun na nákup či modernizaci vojenské techniky.
„Finančně nejobjemnější za 383 milionů – nákup čtyř laserových ozařovacích a průzkumných kontejnerů pro letouny JAS-39 Gripen,“ řekla Jana Zechmeisterová z tiskového odboru ministerstva obrany.