Kvůli jarním mrazům přijdou vinaři o více než miliardu korun. Sadaři škody ještě počítají

Škodu téměř 1,2 miliardy korun způsobily dubnové a květnové mrazy vinařům. Mrazy zasáhly všechny podoblasti a budou mít i vliv na množství a cenu hroznů, kterých bude méně a podraží. Svaz vinařů chce vytvořit dotační program na nákup parafínových a mazutových svící, které mají ochránit úrodu v příštích letech.

Mrazy poškodily v některých oblastech více než třetinu vinohradů
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Mrazy zasáhly vinice nejdříve 21. dubna a pak ještě 10. května. Vzhledem k tomu, že réva už rašila, byly květnové mrazy více zničující. Vinaři odhadují, že na Znojemsku je poškozeno zhruba 38 procent plodných vinic. Ve velkopavlovické a mikulovské podoblasti jsou škody zhruba třetinové. V Čechách jsou vinice poškozené z pětiny rozlohy.

„Nejlépe, co se mrazů týká, dopadlo Mikulovsko, kde jsou průměrné škody do výše 20 procent, nejhůře je na tom oblast znojemská a slovácká. Škody jsou taktéž lokální a místy i fatální,“ řekl předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Vinaři chtějí od ministerstva zvýšit podporu pojištění

Svaz posílá analýzu škod na ministerstvo zemědělství s návrhem na zvýšení podpory pojištění trvalých kultur z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) z garantovaných 25 procent až na 70 procent. Vinaři chtějí také podporu pojištění i pro velké podniky. „Je jedno, jestli je ztráta na domácí surovině u malého dvouhektarového pěstitele, nebo u velkého podniku, který obhospodařuje stovky hektarů vinic,“ vysvětlil Tibor Nyitray.

Ministerstvo zemědělství podle své mluvčí Markéty Ježkové hledá možnosti, jak rozšířit podpory na pojištění plodin v rámci PGRLF. Konkrétní údaj o výši podpory ale neřekla. „Zároveň bylo připraveno rozšíření způsobilých výdajů u investic v rámci Programu rozvoje venkova o protimrazová zařízení,“ dodala mluvčí. Resort pak na podporu vinařů plánuje rozšířit možnost dotací i na sazenice nové révy.

Parafínové svíce jako nejúčinnější opatření proti mrazům
Zdroj: ČTK
Autor: Andrew Matthews

Nejúčinnějším opatřením jsou parafínové svíce

Podle předsedy Svazu vinařů se jako jedno z nejvhodnějších opatření v letošním roce ukázaly protimrazové svíce. „Požadujeme vytvořit speciální dotační program na neinvestiční dotaci na nákup mazutových či parafínových svící,“ řekl Tibor Nyitray. Svazu vinařů se také nelíbí termín výsadby nový vinic, který chce prodloužit až do konce května. Některé firmy na to letos doplatily. Sazenice vysazené začátkem dubna vyrašily a komplet pomrzly. Proto zřejmě zaschnou.