Kvůli kamionům praskají zdi. Obce kolem Frýdku-Místku chtějí vyhnat nákladní auta z ulic

Na rychlostní komunikace by se měli vrátit řidiči kamionů, kteří si v posledních letech zvykli zkracovat si cestu z Frýdku-Místku přes Šenov. Jezdí totiž po okresní silnici. „Lidem tak praskají domy a vystaveni jsou nadměrné hlukové zátěži,“ uvedl redaktor České televize Petr Mecner.

Video Kamionová doprava trápí nejen Šenov
video

Kamionová doprava trápí nejen Šenov

Několik obcí nedaleko Ostravy již na problému kamionové dopravy spolupracuje. Vznikla i petice, kterou během krátké doby podepsalo zhruba 800 lidí. Chtějí, aby se nákladní doprava vrátila na rychlostní silnici R56 a silnici I/11 a nevyužívala jako nyní silnice druhé třídy. „Tato varianta je totiž o 13 kilometrů kratší a řidiči se zároveň vyhnou mýtnému,“ dodal Petr Mecner.

Podle zastupitele Šenova Karla Stavinohy je vůbec problém přejít Frýdeckou ulici z jedné strany na druhou. „Obyvatele obtěžuje smog, hluk a vibrace,“ dodal.

„Okresní komunikace využívají řidiči kontejnerové přepravy, dopravci hypermarketů v Havířově, i přepravci z automobilek, například desítky metrů dlouhé kolosy.“ 

Karel Stavinoha

zastupitel Šenova

Kamiony trápí i další obce mezi Frýdkem-Místkem a Šenovem. Pro sousední Václavovice už proto odborná firma zpracovává projektovou dokumentaci, která by k omezení dopravy měla vést. Projekt budou nyní posuzovat nadřazené úřady s rozšířenou působností a policie.

„Už zítra bude představen hotový projekt. Důležité je odchytit dopravu ve Frýdku-Místku a převést ji na R56 a Rudnou,“ doplnila starostka Václavovic Magda Pustková.

/*json*/{"map":{"lat":49.76936149502423,"lng":18.3816253957748,"zoom":17,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.76857086959301,"lng":18.38039517402649,"type":"1","description":"Obyvatele trápí nadměrný hluk, smog i vibrace"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle optimistických odhadů by kamiony a nákladní vozy nad 12 tun mohly být z provozu mezi Frýdkem-Místkem a Šenovem vyloučeny ještě v tomto roce.

V Moravskoslezském kraji to přitom není jediný případ, kdy obyvatelé požadují odklonění nákladní dopravy. K podobným omezením již dříve došlo v okolí Frýdku-Místku, Českého Těšína a Ostravy.