Pustit na Ještěd slovenského miliardáře? Další jablko sváru v liberecké koalici

Liberecká koalice se nedokáže shodnout na budoucnosti lyžařského areálu na Ještědu. O pronájem na 25 let má zájem slovenská společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) miliardáře Igora Rattaje, která tam chce investovat až tři čtvrtě miliardy korun. Tuto variantu prosazuje primátor Tibor Batthyány (býv. ANO). Jenže Změna pro Liberec tvrdí, že primátor „ušil“ podmínky na míru právě slovenskému miliardářovi. Sama chce obecnější návrh, aby se mohl případně přihlásit i jiný zájemce.

Video Události v regionech (Praha)
video

Slovenská firma chce na Ještědu investovat 750 milionů

Vztahy na liberecké radnici jsou napjaté už delší dobu. Ve městě teď vládne poněkud zvláštní koalice: hnutí ANO sice po volbách získalo post primátora, ale koaliční partner Změna pro Liberec má více hlasů v radě. Později navíc museli všichni radní včetně primátora hnutí ANO opustit, protože hnutí zrušilo svou libereckou buňku.

Liberecká radnice řeší budoucnost ještědského areálu už delší dobu. Město totiž nemá na větší investice do areálu peníze, navíc je dlouhodobě ztrátový: „V loňském roce ztráta činila patnáct milionů korun,“ upřesňuje liberecký primátor.

Město proto hledá partnera. Radnice už ale  jednu ne úplně pozitivní zkušenost má: od roku 2006 měla areál pronajatý firma Snowhill, jenže o tři roky zpět ho převzalo město s dluhem čtvrt miliardy korun (radnice ovšem na oplátku získala i vleky a sedačkové lanovky, které vybudoval právě Snowhill). 

Podle Změny je návrh primátora ušitý na míru  

O vstupu slovenské společnosti Tatry Mountain Resorts jednal liberecký primátor Batthyány přes rok: teď v březnu ale jeho návrh neschválila rada města, kde má většinu Změna pro Liberec. „Chtěl jsem jen schválení záměru vstupu strategického partnera, nebylo konkrétně uvedeno, že to musí být TMR,“ uvedl primátor.

Jenže to podle Změny není pravda a podmínky byly šité na míru právě TMR. „Uvádělo se tam, že se bude strategický partner hledat v intencích předloženého materiálu,“ upozorňuje radní Zuzana Kocumová (Změna), která je zároveň předsedkyní představenstva městské firmy Sportovní areál Ještěd (SAJ).

Kocumová proto navrhla vlastní materiál, podle kterého by měla odborná skupina nejdříve naformulovat základní podmínky, jež si město představuje pro vstup strategického partnera. To by podle Kocumové umožnilo, aby se o areál ucházel i jiný zájemce a podmínky pro všechny byly stejné. „Nedostaneme se tak do pozice, kdy nás někdo obviní z toho, že jiné nabídky mohly být lepší,“ dodala.

Lyžařský areál na Ještědu
Zdroj: ČT24

Batthyány: Návrh Změny nás vrací na začátek 

Tento návrh ale zase kritizuje primátor Batthyány: podle něj jde o zbytečné zdržení, protože s možností, že by se do soutěže mohl přihlásit kdokoliv, prý počítal i jeho materiál. „Ten návrh jasně říká, že nebude nic. Jsou tam úkony tak na rok a půl,“ varuje primátor.

Liberečtí zastupitelé dostanou na stůl oba návrhy: jak primátora Batthyányho, tak radní Kocumové. A právě jejich hlasy rozhodnou. O budoucnosti Ještědu tak paradoxně budou rozhodovat hlasy opozice.

Igor Rattaj už si areál na Ještědu prohlédl a smlouvu by chtěl podepsat co nejdříve. „Pro nás je to velmi zajímavá příležitost. Kdybychom to udělali, že se to pronajme velice rychle, řekněme tak do měsíce, tak už příští léto se dá realizovat záměr na Skalce,“ uvedl Igor Rattaj počátkem března. „Naším záměrem je z těch lesních cest udělat seriózní sjezdovky a zvednout celkovou kapacitu,“ dodal ředitel TMR ČR Čeněk Jílek.

Primátor by rád viděl podepsanou smlouvu do června, podle zastupitelů za Změnu je ale takový termín nereálný. „Pro takto důležitý obchod je potřeba mít dostatečný časový prostor, aby smlouva, která se dojedná, ošetřila všechna rizika,“ upozorňuje náměstek primátora Jan Korytář (Změna). Kromě ekologických a finančních rizik podle něj hrozí, že město ztratí na čtvrt století možnost zasahovat do dění v lyžařském areálu.