Olomoucký kraj dá 140 000 korun na lékárny. Aby nezavíraly o svátcích

Olomoucký kraj investuje 140 000 korun do zajištění lékárenské pohotovostní služby o státních a dalších svátcích ve všech svých pěti okresech. Lékárny v nákupních centrech totiž kvůli nedávnému zákazu svátečního provozu velkých obchodů zůstaly také zavřeny a lidé o svátcích neměli kde pořídit léky.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Jochen Eckel

Na zajištění lékárenské pohotovostní služby se Olomoucký kraj dohodl s Českou lékárnickou komorou, řekl náměstek hejtmana Dalibor Horák (ODS).

Obchody musejí podle loni schválené legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

„Rozšířenou pracovní dobu a provoz o státních svátcích až donedávna zajišťovaly lékárny ve velkých obchodních centrech. Novela zákona o prodejní době v obchodech však způsobila, že o těchto svátcích zůstávají nákupní centra zavřená, a to včetně lékáren, přestože se na ně novela nevztahuje. Museli jsme tedy přijít s řešením.“

Dalibor Horák (ODS)

náměstek hejtmana Olomouckého kraje

Ve svátečních dnech bude v každém okrese Olomouckého kraje otevřena vždy jedna lékárna, a to od 9:00 do 13:00. „Lékárnám, které se přihlásí k poskytování lékárenské pohotovostní služby o svátcích, poskytne Olomoucký kraj příspěvek 4000 korun na pokrytí nezbytných výdajů,“ uvedla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová.

Informace o otevírací době lékáren o svátcích najdou lidé na webu hejtmanství, v měsíčníku Olomoucký kraj, na internetových stránkách obcí s rozšířenou působností nebo v nemocnicích poskytujících lékařskou pohotovostní službu.