Zábřeh chce vybudovat dopravní terminál. A nové podzemní parkoviště

Vedení města Zábřeh by rádo v jeho centru zřídilo nový dopravní terminál, který by měl zčásti zastoupit autobusové nádraží. Žádné funkční nástupiště pro autobusy totiž v Zábřehu není.

Video Zábřeh chce nový dopravní terminál
video

Zábřeh chce nový dopravní terminál

„Krom terminálu pro autobusy by navíc v prostoru nynějšího nevzhledného parkoviště měla vzniknout i nová podzemní stání pro osobní auta,“ sdělil redaktor České televize Marek Vrlák.

Podle starosty Zábřehu Františka Johna (KDU-ČSL) ve městě stávající autobusové nádraží „dožívá“. Hodně linek bylo podle něj totiž odkloněno a do oblasti už spoje nezajíždějí.

Čekání na dotace

Rozpočet Zábřehu na tento rok schválili zastupitelé se schodkem 83,5 milionu korun, který bude krytý ze zůstatků minulých let, uvedl již dřív starosta František John. Řadu dalších stavebních akcí město rozjede až v případě získání dotací.

Právě to se týká i zvažovaného dopravního terminálu, který by měl i s podzemním parkovištěm podle studie stát kolem padesáti milionů korun. Zábřeh na tuto investici bude žádat o peníze z Regionálního operačního programu v oblasti Doprava. Dotace by mohla pokrýt až osmdesát procent nákladů. Pokud bude radnice v žádosti o příspěvek úspěšná, stavět by se mělo za dva roky.

Do řešení MHD plánuje město letos vynaložit 1,5 milionu korun, plánuje se změna koncepce MHD i vybudování nových zastávek. Další peníze spolykají například opravy chodníků a komunikací, dodali již dřív zástupci radnice.

Evropské dotace na stavbu dopravních terminálů chce využít také přerovská radnice. Vzniknout by mohlo stanoviště u plánované průmyslové zóny a na prodloužení podchodu pod vlakovým nádražím. Prostějov podá projekt na přestupní terminál u nádraží a v plánu má i nákup autobusů.