Moravskoslezští silničáři kvůli smogu už čistí cesty. Vůbec poprvé během zimy z nich zmizí posyp

Správa silnic Moravskoslezského kraje (SSMSK) začala čistit silnice. Poprvé tak už během zimy z cest zmizí inertní posypový materiál, ze kterého se do ovzduší uvolňuje prach. V oblastech, které nejvíce trpí znečištěním ovzduší, už silničáři díky oteplení začali s úklidem tento týden.

Video Čištění cest začalo brzy
video

Čištění cest začalo brzy

Čistit komunikace nařizuje zákon dvakrát ročně. „Kvůli velkému znečištění ovzduší se vedení Moravskoslezského kraje společně se správou silnic dohodlo, že kromě čtyř klasických čištění, která v regionu už nějakou dobu probíhají, nově do harmonogramu zařadí další ještě v průběhu zimy,“ zjistila redaktorka České televize Lucie Poništová.

„Velký podíl na znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji mají emise z automobilové dopravy a sekundární prašnost z částic usazených na vozovce. Chceme, aby z cest zmizel inertní posypový materiál ihned, jakmile roztaje sníh a podle předpovědi počasí nebude v příštích dnech sněžit. Aby zbytečně neležel na cestě a nedostával se díky projíždějícím autům nebo větru do ovzduší,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu a smart region Jakub Unucka.

Kraj tak podle něj reaguje i na přání obcí, které žádají pružnější čištění frekventovaných úseků silnic v blízkosti obytné zástavby s vysokou hustotou obyvatel.

„Zvýšenou intenzitou čištění silnic smeteme navíc přibližně 1400 tun prašných částic všech frakcí, které se tak opětovným zvířením už nedostanou zpátky do ovzduší a lidé už je nebudou muset vdechovat.“

Jakub Unucka

náměstek hejtmana pro dopravu a smart region

Ze silnic se bude inertní posypový materiál sklízet pouze za vhodných klimatických podmínek. Podle předpovědi nesmí sněžit, teploty budou i výhledově nad bodem mrazu a na silnicích nebudou zledovatělé zmrazky u krajnic a aplikovaný posyp nebude přimrzlý, uvedl ředitel SSMSK Tomáš Böhm. Dodal, že smetený materiál bude podle kvality znovu vytříděn a použit pro posyp v příštím zimním období.

Pilotní projekt čištění zahrnuje zhruba 674 kilometrů průjezdních úseků obcí a měst silnic II. a III. tříd ve vlastnictví kraje, udržovaných inertním posypovým materiálem. „Lokality čištění jsme určovali na základě dlouholetých zkušeností. Jde především o níže položené oblasti, protože ve vyšších polohách a horských oblastech se drží sníh nebo zůstávají ledové zmrazky u krajnic někdy až do jara,“ dodal Böhm.

Konec naplánovali na duben

Čištění silnic nad rámec zákona skončí nejpozději v dubnu. Moravskoslezský kraj ho financuje částkou 4,4 milionu korun. V projektu bude pokračovat i příští rok. „Aby čištění silnic v zimě bylo efektivnější, pořídí kraj další speciální techniku. Chceme, aby každé středisko SSMSK mělo k dispozici samostatný čisticí vůz,“ upřesnil Jakub Unucka.

„Častější čistění silnic by mohlo přispět ke zlepšení zdravotního stavu citlivých jedinců, tedy seniorů, dětí a těhotných žen a hlavně alergiků a astmatiků. Dá se totiž předpokládat, že díky čistějšímu ovzduší je postihne méně astmatických a alergických záchvatů,“ míní lékař plicní ambulance Nemocnice s Poliklinikou Karviná-Ráj Radoslav Alexa.