Rozhlednu na Velkém Kosíři museli zavřít. Po čtyřech letech provozu má narušenou statiku

Rozhledna na Velkém Kosíři – nejvyšším kopci Hané – má špatnou statiku. Experti z ČVUT ji proto navrhli uzavřít. V provozu byla jen čtyři roky a stála šest milionů korun. Starostové devíti okolních obcí rozhlednu reklamují u stavební firmy. Ta ale čeká na výsledky dalších znaleckých posudků.

Video Události
video

Reklamace rozhledny na Velkém Kosíři

Rozhlednu na Velkém Kosíři navštívilo během čtyř let více než sto tisíc turistů. Na výhled do okolí z pětadvacetimetrové výšky si ale teď musejí nechat zajít chuť. Rozhledna je zavřená.

Jak říká starosta Olšan u Prostějova Milan Elfmark (Nezávislí), jednou z reklamovaných vad je například schodiště padající na vnější stranu.

Závady starostové reklamovali u stavební firmy. Navíc pozvali experty z pražského ČVUT, aby věž posoudili. A ti ji kvůli špatné statice navrhli zavřít.

Projektanti i stavební firma ale tvrdí, že posudek není objektivní, a zažádali o nový. „Je otázka, jestli je relevantní, a to teď nikdo neřekne – až se na to podívá ještě další, nezávislá osoba,“ uvedl jednatel stavební firmy Josef Velíšek. Taky architekt Svatopluk Sládeček soudí, že posudek není objektivní. 

Kraj a obce za rozhlednu zaplatily šest milionů korun. Nadšenci přispívali částkou deset tisíc korun – jejich jména pak nesou jednotlivé schody.

Naposledy se rozhledna otevřela na Nový rok – to na Velký Kosíř zavítalo dva a půl tisíce návštěvníků. Kdy budou moci na rozhlednu vystoupat znovu, nedokáže zatím nikdo říci.

/*json*/{"map":{"lat":49.5487787979396,"lng":17.132537687304644,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.548539912563655,"lng":17.061617374420166,"type":"1","description":"Velký Kosíř"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/