Oprava hotelu Avion pokračuje, problémem je ale úprava Fuchsových luxferů

V brněnském hotelu Avion mají v posledních týdnech dělníci napilno. Postupně se mu snaží nejen vrátit kousek z jeho původní podoby navržené architektem Bohuslavem Fuchsem, ale také jej oživit novými prvky. Po dokončení rekonstrukce by hotel měl návštěvníkům nabídnout 36 pokojů, o jeden méně, než bylo původně zamýšleno.

Video Rekonstrukce hotelu začala demoličními prácemi
video

Rekonstrukce hotelu začala demoličními prácemi

Vysoko nad střechami domů v centru Brna nyní dělníci pracují na výstavbě dvou pokojů. Podle původního záměru ale měly být na podlaží tři. „Když jsme odstranili stávající konstrukce, tak se nám otevřelo nádherné panorama Brna. Rozhodli jsme se proto, že místo tří pokojů tu uděláme dva apartmány s celoprosklenou fasádou,“ vysvětlil změnu stavbyvedoucí Rudolf Vilček.

Kvůli ní se ale rekonstrukce Fuchsova hotelu odchýlí od projektu navrženého architektkou Evou Jiřičnou. Sice na něj majitel Stanislav Berousek nesehnal dostatek peněz, ale přesto se jejích několik let starých nápadů snaží držet.

Překážkou je oprava luxferové stěny

Při opravě interiéru nyní manažer stavby řeší především problém s úpravou luxferové stěny, která měla za úkol dostat denní světlo do všech koutů místnosti. Luxfery jsou totiž nyní čtvercové, ale Fuchs je navrhl jako kulaté a manažer Mohammed Jobran se snaží splnit přání památkářů a vrátit jim původní podobu.

Se stěnou jsou ale i další problémy. Umístěné luxfery nejsou nyní funkční, protože jimi neproniká žádné světlo. Z druhé strany totiž stojí obchodní dům Vágner. „Je potřeba, aby tam byl dostatek světla z druhé strany. Teď to musíme řešit, zda to lze, jinak pozbyde jejich funkčnost význam,“ uvedl Jobran.

Je tak možné, že Berousek při rekonstrukci požádá o pomoc nejen architektku, ale i majitele obchodního domu. Ti zatím takovou možnost spolupráce nekomentovali, protože o žádné žádosti o pomoc ještě neví. 

V Avionu se prolnou moderní a historické prvky

Zatímco ve vyšších patrech vzniknou především moderní pokoje, první patro se vrátí v čase do 20. let. Vše v něm bude zrekonstruované podle Fuchsova původního návrhu. Nebudou v něm jen historické pokoje, ale také koupelny anebo historické telefony. „V dnešní době jsou nové standardy, u ostatních pokojů jsme proto zhodnotili to, že památková hodnota je i v tom, že se zachová funkce hotelu,“ vysvětlil Pavel Weviora z Národního památkového ústavu.

Kus historie hotelu zůstane
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Majitelé tak nyní poptávají historické fotografie a spolupracují i s Moravskou galerií. Práce by měly být hotové do konce roku 2017. O rekonstrukci hotelu usilovali jeho současní majitelé Stanislav a Františka Berouskovi ze známého cirkusového rodu od chvíle, kdy jej koupili od restituentů. V jednu chvíli dokonce tvrdili, že jej prodají, nakonec ale přišli s plánem, jak památku opravit.