Za jízdu na segwayi bude od soboty hrozit pokuta až dva tisíce

V Praze v sobotu skončí instalace značek se zákazem vjezdu dvoukolových vozítek segway. Městská policie proto začne zákaz vymáhat. Jezdcům hrozí až dvoutisícové pokuty. Strážníci o zákazu informují prostřednictvím letáků. K dispozici jsou v hotelech, informačních centrech, na letišti a přímo u hlídek. 

„V sobotu strážníci provedou fyzickou kontrolu všech míst, kde má být rozmístěno dopravní značení. Poté budou připraveni začít okamžitě řešit případné přestupky,“ uvedla mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Zákaz vjezdu vozítek do historických lokalit schválilo město v červenci. Kvůli chybějícím značkám ho ale nemohlo vymáhat. Jezdci se tak po celou dobu v ulicích dál pohybují. Instalace více než 600 značek, které vymezují zónu zákazu, začala v druhé polovině listopadu. Město za ně zaplatilo 3,7 milionu korun. 

Provozovatelé segwayů se obrátí na ministerstvo

Provozovatelé vozítek, kteří poskytují služby především turistům, ale považují zákaz za protizákonný. Podle Zuzany Eliášové z Asociace Segway ČR, která sdružuje 25 firem, se proto obrátí na ministerstvo dopravy. Asociace už dříve avizovala, že kvůli ušlým ziskům zvažuje žalobu na město. Provozovatelé vozítek nicméně zákaz porušovat nechtějí, dodala Eliášová.

Zóna zákazu provozování segwayů
Zdroj: Hlavní město Praha

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do této kategorie patří i minisegway nebo samovyvažovací jednokolka. Původně zákon na vozítka pohlížel jako na chodce. Zákaz se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné.