Za kilometr až 200 korun. Zákazníci o ceně věděli, hájí se u soudu pražští taxikáři

Taxikáři obžalovaní z předražování jízdného u soudu přiznali, že zákazníkům někdy účtovali vyšší ceny. Hájí se však tím, že byli klienti s konečnou cenou ve většině případů předem seznámeni. Obžalováno bylo šest taxikářů a bývalý úředník magistrátu. Případem se nyní začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Řidičům hrozí za podvod osmiletý trest, bývalý úředník může jít za přijetí úplatku do vězení až na deset let. Jednání bude pokračovat v lednu.

Video Události v regionech (Praha)
video

Obvodní soud pro Prahu 1 vůbec poprvé posuzuje předražování jízd taxikáři

Taxikář Michal Šotola vypovídal u soudu jako první z obžalovaných. Přiznal, že účtoval vyšší jízdné, než magistrát nařídil. Tvrdí však, že cenu zákazníkům ve většině případů sděloval předem, a ti s ní souhlasili.

Poukázal také na některé nesrovnalosti v obžalobě – některé jízdy, které žalobci uvádí, se měly podle spisu uskutečnit souběžně, nesouhlasí prý i škoda, již měl zákazníkům způsobit. Do ceny jízdného podle něj státní zástupci nezapočítali cenu za čekání.

Šotola, Giovanni Piscicelli Taeggi a Zdeněk Ponert podle žalobců loni od dubna do listopadu zákazníkům účtovali mnohonásobně vyšší jízdné, než nařizuje magistrát.

Pavel Jelínek a Luboš Zdeněk pak podle spisu organizovali výběr úplatků pro úředníka Luďka Šmejkala, který tehdy pracoval jako referent v oddělení pro kontrolu taxislužby. Poslední obviněný taxikář, Valentin Záruba, peníze muži předával. Šmejkal pak Zárubovi podle spisu poskytl informace o plánovaných kontrolách, které Jelínek rozesílal dál.

Šotola zmínil, že „přispíval“ zhruba 500 korun měsíčně na to, aby měl informace o kontrolách. Nevěděl prý ale, že peníze slouží k uplácení úředníka. Uvedl, že mu chodily SMS zprávy, kde bylo uvedeno místo a čas kontroly.

Taeggi a Ponert vypovídali podobně jako Šotola. Taeggi hned na začátku výpovědi řekl, že žádný trestný čin nespáchal a že není členem organizované skupiny. Připustil však, že jízdné v několika případech předražil. „Tak 90 procent jízd ale bylo za magistrátní ceny,“ řekl dnes soudu.

Ponert upozornil na to, že by se celý případ měl řešit ve správním řízení. „Pokud porušuji cenový předpis, nejde o trestný čin, ale o přestupek,“ řekl soudnímu senátu. Oba řidiči také popřeli, že by byli členy organizované skupiny a že by věděli o tom, že jdou předávané peníze na úplatky pro Šmejkala.

Jelínek soudu řekl, že vybíral peníze, které předával Zárubovi. Od toho pak podle svého tvrzení přebíral informace a rozesílal je pomocí aplikace Whatsapp dalším taxikářům. Záruba i Zdeněk vinu odmítli.

„Přijde mi, že jsem se na magistrátu někomu znelíbil.“

Luděk Šmejkal

obžalovaný úředník

Bývalý úředník pražského magistrátu Luděk Šmejkal vypovídal jako poslední, soud v úterý jeho výslech dokončit nestihl. Bývalý úředník soudu řekl, že nikomu seznam kontrol neposkytl, ani po nikom nechtěl peníze. Poukázal na to, že k informacím o kontrolách měl přístup větší počet lidí.

Pokuty za stamiliony

V některých případech si řidiči účtovali až 200 korun za kilometr. Pražský magistrát přitom stanovil maximální cenu za kilometr na 28 korun, nástupní sazba je maximálně 40 korun.

Šotola podle obžaloby způsobil za třináct zadokumentovaných jízd osmapůltisícovou škodu, Taeggi předražil jízdné při dvanácti cestách o skoro 10 tisíc korun a Ponert o osm tisíc korun za 20 jízd.

Jde o vůbec první případ, kdy policie tímto způsobem zasáhla proti nepoctivým taxikářům. Dosud jejich případné prohřešky řešil pouze magistrát. S problémy s předraženým jízdným se Praha potýká dlouhodobě. Pražský magistrát uložil od roku 2002 taxikářům pokuty za více než 213 milionů korun.