Odbory OKD vyhlásily stávkovou pohotovost. Chtějí také odchod představenstva firmy

Odbory OKD žádají odchod představenstva i dozorčí rady firmy. Důvodem je zpochybňování kolektivní smlouvy i informace o zrušení sociálního programu.  Sdružení hornických odborů (SHO) to ve čtvrtek uvedlo na svých stránkách. Podle předsedy SHO Jaromíra Pytlíka také odbory vyhlásily stávkovou pohotovost.

„Vyjadřujeme zásadní nesouhlas s rozhodnutím představenstva o zrušení Sociálního programu pro Důl Paskov. Kolektivní smlouva a potažmo sociální program má vždy chránit zaměstnance,“ dodali zástupci SHO. Podle kolektivní smlouvy totiž přísluší horníkům až dvanáctiměsíční odstupné. Již dříve přitom unikla z OKD informace, že společnost na odstupné podle kolektivní smlouvy nemá peníze.

Odbory ústy Jaromíra Pytlíka nesouhlasí ani „s unáhleným rozhodnutím představenstva o uzavření Dolu Paskov k 31. 1. 2017“. Podle odborů nebyly dosud zajištěny prostředky na odstupné a technickou likvidaci dolu. 

Stávku zatím neplánují 

Odboráři stávku zatím neplánují. Její konání nicméně nevylučují, stejně jako možné demonstrace. „Stávkovou pohotovost máme vyhlášenou. Pro stávku v této chvíli není zákonný důvod, jestli budou další opatření uvidíme podle toho, jak bude reagovat představenstvo i dozorčí rada,“ uvedl Pytlík. 

Odboráři požadují odstoupení představenstva i dozorčí rady s výjimkou zástupců státu. Představenstvo podle jejich mínění svými rozhodnutími škodí celé firmě a potažmo i jejím zaměstnancům. Dozorčí rada pak podle jejich názoru v minulosti neučinila potřebné a zásadní kroky ke stabilitě firmy.

 

„Pokud se situace nezlepší, budeme nuceni udělat další opatření.“

Jaromír Pytlík

předseda Sdružení hornických odborů

Odbory ale zároveň požadují i podání žaloby na náhradu škody na všechny zodpovědné osoby, které zapříčinily současnou situaci v OKD, požadují omezení horní hranice hrubé mzdy do 70 000 korun měsíčně, a to včetně manažerů. Žádají ale například i zrušení odměn pro představenstvo a dozorčí radu či zrušení nadbytečných funkcí ve společnosti, za níž považují například funkci generálního ředitele.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že stávající vedení společnosti OKD není zodpovědné za situaci, do které se těžařská firma v posledním období dostala.

„Jeho členové rovněž nebyli členy statutárních orgánů, na rozdíl od zástupců odborových organizací v dozorčí radě, kteří by sled okolností mohli ovlivnit, či dokonce zvrátit. Ve spolupráci s insolvenčním správcem a věřitelským výborem stávající management naopak hledá takové řešení, které by umožnilo překlenout nedostatek finančních prostředků na profinancování těžby a zajistilo postupný a hlavně důstojný útlum těžby především s ohledem na sociální situaci v kraji,“ řekl Čelechovský. Uvedl, že společnost předložila věřitelskému výboru několik návrhů na řešení situace v Dole Paskov a nyní musí počkat na jeho rozhodnutí.

V krizi kvůli levnému uhlí

Společnost OKD se dostala do existenčních potíží vinou klesajících cen uhlí a předluženosti. V květnu ji soud poslal do úpadku. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. Některí věřitelé se nyní domáhají uznání dluhů.

V dolech OKD se dál těží uhlí. Vedení firmy nyní vypracovává reorganizační plán, na jehož zpracování má 120 dnů od schválení reorganizace, tedy do 9. prosince. Je ale možné, že požádá o prodloužení této lhůty. V podniku nyní i s dodavatelskými firmami pracuje asi 12.000 lidí.