Černá kostka se probouzí. Nový hejtman prosazuje moderní vědeckou knihovnu

Nová koalice ANO, ODS a KDU-ČSL, která vede Moravskoslezský kraj, chce oprášit projekt Černé kostky v Ostravě – výstavbu nové budovy Moravskoslezské vědecké knihovny za zhruba miliardu korun.

Černá kostka
Zdroj: Kuba, Pilař architekti 2009 Autor: Kuba, Pilař architekti 2009

Stávající knihovna funguje desítky let v provizorních podmínkách. Projekt už byl připraven v roce 2009, ale vedení kraje v čele s hejtmanem Jaroslavem Palasem (dříve ČSSD) tehdy peníze z Evropské unie určené na knihovnu použilo na jiné projekty. Pak navíc vláda zrušila přislíbenou dotaci.

Černá kostka, stavba s černým skleněným pláštěm připomínajícím uhelnou briketu, by měla vyrůst na pozemku naproti Domu kultury města Ostravy. „Předpokládáme, že tento projekt znovu otevřeme,“ napsal k Černé kostce dosavadní rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a příští hejtman Ivo Vondrák na svém twitterovém účtu.

Shodu chce najít i s vedením ostravského magistrátu, který řídí primátor Tomáš Macura (ANO). Vondrák plánuje společná jednání krajské a městské rady. Na nich by takové projekty chtěl probírat. „Měli bychom projekty jako je projekt Černé kostky společně podpořit,“ řekl.

Vondrák považuje projekt vědecké knihovny za hodně důležitý. „Je škoda, že se ho dosud nepodařilo uskutečnit. Ostrava je dnes univerzitním městem. Desetinu obyvatel tvoří studenti. Myslím si, že vědecké knihovny jsou něco, co je centrem nejen vědy, ale i kultury,“ řekl. 

/*json*/{"map":{"lat":49.83036790806826,"lng":18.274234194065112,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.83006120236169,"lng":18.27422261238098,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Právě zde by měla stát „Černá kostka“.

Adresy se měnily: Dům kultury, Dolní Vítkovice 

Původně měla Černá kostka stát naproti vítkovickému Domu kultury. V roce 2009 ale od projektu kraj ustoupil, což vyvolalo nesouhlas části odborné i laické veřejnosti.

Později se začalo hovořit o tom, že knihovna vznikne v areálu industriální památky Dolních Vítkovic. Končící hejtman Miroslav Novák (ČSSD) záměr loni představil ministrovi kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL). Ten projekt označil za hodný 21. století. Proti postupu hejtmanství se však znovu ozvala odborná veřejnost, které se mimo jiné nelíbí, že by knihovna byla na pozemku soukromé firmy.

Podle odborníků by navíc knihovna měla ležet blíže centru města, aby se zastavilo jeho vylidňování. „Toto rozhodně neodpovídá projektu 21. století. Navíc v dnešní době by takové projekty neměly vznikat bez architektonické soutěže. Což by v tomto případě tak nebylo,“ řekla členka Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu Ilona Rozehnalová.

Nynější změnu kursu ona i další zastánci Černé kostky uvítali. „Považuji to za velmi rozumné. Černá kostka je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak knihovnu, o kterou usilujeme už 12 let, postavit. Projekt je hotový. Stačí obnovit stavební povolení a zajistit financování,“ řekla.