Nebezpečné bakterie v brněnské vodě. Příčinou byla vysoká teplota a nedostatek dezinfekce

Vysoká teplota, nižší dávka dezinfekce a vyšší obsah živin mohou podle Brněnských vodáren a kanalizací za zářijový výskyt koliformních bakterií ve vodě. Nelze přitom s jistotou tvrdit, který z faktorů byl nejdůležitější. Vodárny zároveň vyloučily, že by za problémy mohla rekonstrukce, údržba nebo havárie vodovodu. Náklady na mimořádná opatření vyčíslil podnik na 170 tisíc korun.

Z vodovodů v Brně netekla pitná voda. Musela se převařovat
Zdroj: ČTK Autor: Roland Weihrauch

Nízký výskyt koliformních bakterií sice není nebezpečný pro lidské zdraví, u citlivých lidí ale může způsobit průjem či zvracení. Vodárny proto v půlce září vydaly prohlášení, že vodu v Brně a dalších zhruba čtyřiceti okolních obcích je možné pít jen po převaření. V souvislosti s kauzou čtyřnásobně zvýšily množství chlóru na 0,2 miligramu na litr a mimořádně proplachovaly vodovodní potrubí. Povolená dávka chlóru je až 0,3 miligramu na litr.

V současnosti je množství chlóru poloviční a vodárny slibují další snižování. „Děláme další analýzy a monitoring volného chlóru, abychom mohli dávku ještě snížit na 0,05 miligramu,“ řekl Petr Šindler, který je pověřený zastupováním generálního ředitele Brněnských vodáren a kanalizací. Voda by tak postupně měla zase lépe chutnat a méně zapáchat. „Někteří lidé si stěžují,“ připustil Šindler.

Před měsícem mohli Brňané pít vodu jen po převaření

Patnáctého září vyhlásily Brněnské vodárny a kanalizace po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí, že voda v celém Brně a třiačtyřiceti okolních obcích je pitná pouze po převaření. Opatření se tak týkalo i Židlochovicka, Šlapanicka nebo v části obcí na Tišnovsku a dále také Kanic, Bílovic a Řícmanic.

Preventivní opatření ztížilo život většině lidí v Brně. Obchodní řetězce musely posílit dodávky balené vody, protože lidé většinu vykoupili. Již o tři dny později ale hygienici potvrdili, že kontrolní vzorky už koliformní bakterie neobsahují.

Loni kvůli závadné vodě onemocněly v Praze čtyři tisíce lidí

Problémy s pitnou vodou byly v květnu loňského roku i v pražských Dejvicích a Bubenči. I tam se ve vodovodním řadu objevily koliformní bakterie. Voda potom byla odstavena na čtyři dny. Za znečištění mohl průsak z kanalizace. Celkem onemocněly více než čtyři tisícovky lidí, z toho třiatřicet skončilo v nemocnici.