Šumavské lesy si vystačí bez lidí, po vichřici se dokáží obnovit, vzkázaly univerzity

Šumavské lesy nepotřebují ke svému životu ani obnově po vichřicích lidské zásahy. Vyplývá to z výzkumu, který probíhal v nejhůře přístupných šumavských lokalitách ve výšce nad 1150 metrů, kam dřevorubci nechodí. Orkány, jež lesy ničí, jsou podle vědců pro les žádoucí a běžnou součástí jeho života. Ponechání obnovy lesů čistě přírodě však má i mnoho kritiků.

Výzkum, do něhož se zapojilo několik univerzit, se zaměřil na několik desítek ploch v nejvyšších partiích Šumavy, které jsou lidskou činností prakticky nedotčené. „Ve třetině lesů nad 1150 metrů nad mořem nikdy nedošlo k žádné těžbě. Jsou to přirozené lesy, kde se ani nikdy uměle nevysazovaly nové stromy,“ charakterizoval je Vojtěch Čada z České zemědělské univerzity.

Výsledek výzkumu je jasný: Po orkánech či jiných kalamitách, které přicházejí zhruba jednou za sto let, se les dokáže sám obnovit. „Z celkového hlediska jsou podobné události velmi žádoucí. Les se pomocí těchto procesů obnovuje a zároveň tyto události vytváří přirozené struktury, na něž jsou vázané jiné organismy jako ptáci, houby nebo lišejník,“ podotkl Vojtěch Čada. Dodal, že les, do jehož vývoje lidé zasahují, se podobným způsobem neobnovuje, protože organismy závislé na popadaných či usychajících stromech nemají kde žít.

Potřeba a míra lidských zásahů v lesích je na Šumavě již léta velkým tématem. Věnuje se mu i petice, kterou v úterý předali aktivisté ministerstvu životního prostředí a podepsalo ji přes 60 tisíc lidí. Její signatáři chtějí, aby bylo bez lidských zásahů ponecháno 30 procent území Národního parku Šumava a výhledově až 50 procent. „Je to nerealizovatelné,“ řekl však o takovém požadavku náměstek ministra Vladimír Dolejský. Ministerstvo předpokládá, že zatím bude bezzásahová zhruba čtvrtina parku, o změnách chce diskutovat až po patnácti letech.

Postup přirozené obnovy lesa ostatně má i mnoho kritiků, podle kterých je třeba po velkých kalamitách lesu pomáhat. Že proces přirozeného zmlazení sám o sobě nestačí, je přesvědčen například starosta Modravy a předseda svazu obcí šumavského národního parku Antonín Schubert. „Nemohu přistoupit na ideologii čisté divočiny v oblasti, kde obnova lesa stála obrovské lidské úsilí,“ řekl Schubert před časem.

I za umožnění zásahů v šumavských lesích se staví petice. Podepsalo ji 13 tisíc lidí a podpořil ji Senát, podle kterého jsou zásahy nutné k „zachování zelených lesů na Šumavě jako významné zásobárny vody, stabilizačního prvku pro udržení teploty a půdy“.

Velikost bezzásahového území na Šumavě by mělo stanovit odborné posouzení na základě novely zákona o přírodě a krajině, jež by měli ve druhé polovině října v závěrečném čtení projednat poslanci. Věnuje se všem čtyřem národním parkům a stanoví pro ně některá jednotná pravidla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 8 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 9 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 12 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 13 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
28. 3. 2025

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025
Načítání...