Perlorodka žije! Aby to tak zůstalo, zajistí výjimečná čistička

2 minuty
Události v regionech: Na Šumavě úspěšně funguje speciální projekt na záchranu perlorodky
Zdroj: ČT24

Jedna z největších středoevropských populací perlorodky říční žije v Blanici v Arnoštově na Šumavě. Perlorodky jsou kriticky ohrožené. Aby je neohrožovaly odpadní vody, vznikla v rámci projektu na jejich ochranu i výjimečná čistírna. Kvalita vody, která z ní odtéká, je taková, že by se dala pít.

Odpadní vody z maličkého šumavského Arnoštova tečou do čistírny ukryté sice v nenápadné budově, která však skrývá jedinečnou technologii. „Jedná se o technologii speciálních membrán, které se údajně používají na kosmických lodích a na stanici ISS. Voda, kterou tato technologie vyčistí, je na úrovni pitné vody, a ještě ji dočišťujeme ve velkém zemním filtru,“ popsal starosta Křišťanova, pod který Arnoštov spadá, Martin Menšík (STAN).

Čistírna, kterou zaplatily peníze z norských fondů, stála pět milionů korun. To je desetkrát více, než by stála obyčejná čistírna, která by uspokojila potřeby osady. Nebylo to kvůli lidem, ale kvůli perlorodkám. Na několika kilometrech řeky Blanice u Arnoštova jich žijí tisíce. „Perlorodka potřebuje prostředí s parametry srovnatelnými s vodou pro kojence,“ uvedl odborný specialista ze společnosti Beleco Ondřej Volf. Nová čistírna zajišťuje, že budou mít dostatečně kvalitní vodu a neohrozí je například to, co by mohlo vytéct ze septiku, kdyby oblast zasáhla povodeň.

Perlorodky jsou celosvětově ohroženým druhem a v Česku jsou dokonce kriticky ohrožené. Perly, které vytvářejí, byly dříve velmi ceněné. Podle zoologa Ondřeje Volfa se však situace změnila. „Dnes už rozhodně nemá smysl hledat perly,“ podotkl.

Nicméně populace perlorodek se za posledních třicet let dramaticky zmenšila. Na začátku 80. let minulého století žilo v přírodě více než 160 tisíc jedinců, nyní jich v českých řekách zbývá jen kolem deseti tisíc. Ve střední Evropě přitom je perlorodek málokde tolik jako v Blanici. Kromě ní žijí ještě nedaleko v Teplé Vltavě. Naopak například na Vysočině nebo na Karlovarsku buď úplně vyhynula, nebo tam zůstalo jen pár jedinců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 4 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 12 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 19 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 20 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...